O Κυριάκος Μητσοτάκης επισκέφθηκε το πρωί της Τετάρτης το υπουργείο
Ψηφιακής Διακυβέρνησης.
Ο Πρωθυπουργός μετέβη εκεί προκειμένου να ενημερωθεί για τα θέματα του υπουργείου τις πρωτοβουλίες και τις δράσεις που σχεδιάζονται αλλά και για την πορεία των έργων που ήδη υλοποιούνται. Η συνάντηση με τον υπουργό Δημήτρη Παπαστεργίου και τον υφυπουργό Κωνσταντίνο Κυρανάκη, διήρκησε για μια ώρα.
![EUROKINISSI](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-07/6274398%20%28Custom%29.jpg?itok=_HSnGSaA)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-07/4331380%20%28Custom%29.jpg?itok=gyrI5Xvc)
O κ Παπαστεργίου ενημέρωσε τον κ Μητσοτάκη για τις καινοτομίες προς διευκόλυνση των πολιτώνΜ
Ο πρωθυπουργός εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη δουλειά που γίνεται και επεσήμανε ότι «αυτή η πολύ σημαντική ψηφιακή πρόοδος αρχίζει και αποτυπώνεται» ενώ πρόσθεσε ότι παράλληλα «μας υποχρεώνει να χρησιμοποιήσουμε την τεχνολογία για να διευκολύνουμε την καθημερινότητα των συμπολιτών μας».
Από την πλευρά του ο κ. Παπαστεργίου τόνισε ότι «η Ελλάδα αλλάζει και αλλάζει ψηφιακά» και υπογράμμισε μεταξύ άλλων ότι «η τεχνολογία μπορεί να σταθεί δίπλα στον πολίτη και να κάνει την καθημερινότητά του πιο εύκολη».
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-07/4331382%20%28Custom%29.jpg?itok=aMgpy1Sc)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-07/4331383%20%28Custom%29.jpg?itok=PfBOz11T)
![EUROKINISSI](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2024-07/6274399%20%28Custom%29.jpg?itok=ZKUnZdX4)