Ο Δημήτρης Γαλάνης δείχνει φαβορί να επανεκλεγεί στον Δήμο Φιλοθέης-Ψυχικού στις επερχόμενες εκλογές, όπως φαίνεται από δημοσκόπηση της GPO.
Στην έρευνα που έγινε σε δείγμα 500 ατόμων και πραγματοποιήθηκε το διάστημα από τις 11 έως 13 Σεπτεμβρίου, ο βαθμός ικανοποίησης από το έργο του σημερινού δημάρχου βρίσκεται στο 56,6% (15,4% πολύ ικανοποιημένοι και 41,2% αρκετά ικανοποιημένοι), έναντι 43,1% του δείγματος που δηλώνει λίγο και καθόλου ικανοποιημένο (27,5% λίγο ικανοποιημένοι και 15,6% καθόλου ικανοποιημένοι).
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-10/erotiseis-polites-filothei-psyxiko-03.jpg?itok=Ae-2jj0I)
Περισσότερο ευχαριστημένοι εμφανίζονται οι κάτοικοι της Φιλοθέης (72,6%) και λιγότερο αυτοί του Ψυχικού (53,8%) και του Νέου Ψυχικού (50,6%).
Πάντως, το επίπεδο ικανοποίησης είναι πολύ υψηλό όσον αφορά στην εξυπηρέτηση των δημοτών (67,8%) και στην καθαριότητα (65,3%).
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-10/erotiseis-polites-filothei-psyxiko-02.jpg?itok=muxM8Ws-)
Τα σημαντικότερα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι δημότες είναι οι δρόμοι/πεζόδρομοι σε ποσοστό 43,8% και η καθαριότητα σε ποσοστό 34,4%.
Η συνολικά θετική εικόνα της σημερινής δημοτικής αρχής έχει ως αποτέλεσμα το 43% των δημοτών να επιθυμεί την επανεκλογή του κ. Γαλάνη, έναντι 34,6% που θα προτιμούσε να δει κάποιο άλλο πρόσωπο στη θέση του δημάρχου.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-10/erotiseis-polites-filothei-psyxiko-04.jpg?itok=n3gAFQXD)
Στην ερώτηση της πρόθεσης ψήφου, το προβάδισμα του κ. Γαλάνη είναι ξεκάθαρο, με 39,2% έναντι 12,7% του Χαράλαμπου Μπονάτσου, 10,8% της Φαίνης Χατζηαθανασιάδου, 7,4% της Μαρίας Αποστολάκη και 3,4% του Βαγγέλη Μπουλούγαρη.
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-10/erotiseis-polites-filothei-psyxiko-06.jpg?itok=bEvdsRRR)
![](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2023-10/erotiseis-polites-filothei-psyxiko-05.jpg?itok=9pc0QxuX)
Το ποσοστό της αδιευκρίνιστης ψήφου είναι μεν σημαντικό, καθώς ανέρχεται στο 22,3%, ωστόσο οι διαφορές είναι αρκετά μεγάλες και δύσκολο να ανατραπούν.
Τα παραπάνω ευρήματα στοιχειοθετούν μια ισχυρή παράσταση νίκης για τον εν ενεργεία δήμαρχο, αφού το 47,5% πιστεύει ότι ο κ. Γαλάνης θα επικρατήσει και αυτήν τη φορά.
Δείτε αναλυτικά τη δημοσκόπηση για τον Δήμο Φιλοθέης-Ψυχικού: