Ένα ακόμα σημαντικό έκθεμα που αφορά όχι μόνο στην παρουσία του Λόρδου Βύρωνα στην ελληνική επανάσταση του 1821 αλλά και την ίδια του μύηση σε αυτή, φιλοξενεί πλέον η Βουλή των Ελλήνων.
Συγκεκριμένα, η αίθουσα τροπαίων του μεγάρου του κοινοβουλίου θα φιλοξενήσει στο πλαίσιο της έκθεση «Αντικρίζοντας την Ελευθερία»- και μέχρι την ολοκλήρωση αυτής- τον σημαντικό αυτό πίνακα που απεικονίζει την ορκωμοσία του Λόρδου Βύρωνα στο Μεσολόγγι, μπροστά στον τάφο του Μάρκου Μπότσαρη, φορώντας την ελληνική παραδοσιακή στολή.
Ο πίνακας ύψους δυόμισι μέτρα και πλάτος τρεισήμισι έφτασε στη χώρα μας από το μουσείο του Τρεβίζο.
![Λόρδος Βύρωνας πίνακας](/sites/default/files/styles/in_article/public/article-images/2021-07/lordos-vyronas-boyli-pinakas1.jpg?itok=wG9cz11S)
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο