Απτόητος από την κριτική για τις συνεχείς και άνευ λόγου μετακινήσεις του ανά την υφήλιο, ο υφυπουργός Εξωτερικών Τέρενς Κουίκ συνεχίζει να ταξιδεύει.
Αυτή τη φορά βρέθηκε στη Βουδαπέστη, όπου εορτάστηκε η ημέρα του Φιλελληνισμού, ενώ δεν παρέλειψε να ταξιδέψει και στο χωριό Νίκος Μπελογιάννης, όπου κατέθεσε και στεφάνι στο μνημείο για τον εκτελεσθέντα αγωνιστή της Αριστεράς.
Τώρα τι σχέση έχει η λαϊκή Δεξιά, στην οποία πάντα βρισκόταν πολιτικά ο Τέρενς Κουίκ, με τους αγώνες του ΚΚΕ, μόνο ο υφυπουργός Εξωτερικών μπορεί να το εξηγήσει, όταν τουλάχιστον -έστω και για λίγο- επιστρέψει στην Αθήνα. Αλλά εκλογές έρχονται, ο Τέρενς Κουίκ θα είναι υποψήφιος με τον ΣΥΡΙΖΑ, οπότε πρέπει να γίνει άνοιγμα και σε εκείνο το κοινό των ψηφοφόρων.
![Ο Τέρενς Κουίκ καταθέτει στεφάνι στο μνημείο για τον Νίκο Μπελογιάννη](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/kouik-mpelogiannis-stefani-2019-04-16.jpg?itok=H8ndGI4I)
Το ταξίδι του υφυπουργού Εξωτερικών προέβλεπε ομιλία στο Κρατικό Πανεπιστήμιο της Βουδαπέστης, συνάντηση με εκπροσώπους ομογενειακών οργανώσεων, επίσκεψη στο ελληνικό χωριό Νίκος Μπελογιάννης -όπου κατέθεσε και στεφάνι στο μνημείο για τον κομμουνιστή αγωνιστή- καθώς και συνάντηση με τον δήμαρχο του χωριού. Ο υφυπουργός Εξωτερικών συνοδευόταν από τον πρόεδρο του Συνδέσμου Μπάιρον Πάνο Τριγάζη, ο οποίος συμμετείχε στις εκδηλώσεις.
![Η συνάντηση του Τέρενς Κουίκ με τους ομογενείς της Ουγγαρίας](/sites/default/files/styles/in_article/public/inline-images/terens-hungary-2019-04-16.jpg?itok=WqY22HgW)