Τόμας Τσεκόν, ο Ιταλός κολυμβητής που κάνει θραύση στο TikTok -«Ο λόγος να βλέπεις Ολυμπιακούς Αγώνες» [βίντεο] - iefimerida.gr

Ο Ιταλός κολυμβητής Τόμας Τσεκόν
Τόμας Τσεκόν / Φωτογραφία: AP Photo/Matthias Schrader

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες 2024 κυριαρχούν στον κόσμο των social media όχι τόσο για τις επιδόσεις των αθλητών και αθλητριών, οι οποίοι δίνουν όλο τους το είναι στα αγωνίσματα.

Τα τελευταία 24ωρα οι χρήστες του TikTok φαίνεται να έχουν εμμονή με τον Τόμας Τσεκόν, τον Ιταλό κολυμβητή, ο οποίος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 100 μ. ύπτιο και το χάλκινο στην σκυταλοδρομία 4x100 ελεύθερο ανδρών.

Ο 23χρονος με τους κοιλιακούς φέτες άρχισε να κυκλοφορεί σε βίντεο στο TikTok, όπου χρήστες άρχισαν να γράφουν ότι «είναι ο λόγος που βλέπουν Ολυμπιακούς Αγώνες».

Το σχόλιο, όμως, που έγινε viral ήταν αυτό που έγραφε για τον Τσεκόν: «Ξαφνικά είσαι φαν της κολύμβησης, αλλά ανακαλύπτεις ότι αυτός γεννήθηκε το 2001».

Ωστόσο, δεν ήταν μόνο ο Τσεκόν που προκάλεσε ενθουσιασμό στα social media, καθώς άρεσαν και οι υπόλοιποι Ιταλοί κολυμβητές. «Μοιάζουν με μοντέλα του Calvin Klein», ήταν ένα από τα σχόλια για την ομάδα της Ιταλίας.

Ποιος είναι ο Ιταλός κολυμβητής Τόμας Τσεκόν

Ο Τσεκόν γεννήθηκε στις 27 Ιανουαρίου του 2001 στο Τιένε.

Η πρώτη Ολυμπιακή εμπειρία του ήταν στους Αγώνες Νέων του Μπουένος Άιρες 2018, όπου κατέκτησε τον τίτλο στα 50μ. ελεύθερο ανδρών, αργυρά μετάλλια στα 50μ. ύπτιο και 200μ. μικτή ατομική, και χάλκινα μετάλλια στα 100μ. ύπτιο και στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ. ελεύθερο.

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο 2020, που διεξήχθησαν έναν χρόνο αργότερα, βοηήθησε την Ιταλία να κατακτήσει το αργυρό μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών και το χάλκινο στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ. μικτή ατομική ανδρών.

Αλλά τα καλύτερα δεν είχαν έρθει ακόμα, γιατί το 2022, ο Τσεκόν κατέκτησε τον παγκόσμιο τίτλο στα 100μ. ύπτιο και κατέρριψε το παγκόσμιο ρεκόρ (51.60) στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Ο 23χρονος κολυμβητής έδειξε επίσης την εντυπωσιακή του ευελιξία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα με μια τέταρτη θέση στα 50μ. ύπτιο και μια πέμπτη θέση στα 50μ. πεταλούδα.

Χρησιμοποιώντας αυτή τη δυναμική, ο Τσεκόν συνέχισε να κατακτά έξι μετάλλια στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2022, συμπεριλαμβανομένων των χρυσών ατομικών μεταλλίων στα 100μ. ύπτιο και στα 50μ. πεταλούδα.