Ολυμπιακοί Αγώνες: Καταιγιστικός Τσιτσιπάς, τελείωσε τον Έβανς και πέρασε στους «16» - iefimerida.gr

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς σε φάση στους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς συνεχίζει στους Ολυμπιακούς Αγώνες, στη φάση των «16» / Φωτογραφία: AP

Μία από τις πιο γρήγορες νίκες της καριέρας του πήρε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Με αντίπαλο τον Ντάνιελ Έβανς, έκανε τέλειο παιχνίδι και μέσα σε μόλις 52 λεπτά πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16».

Ο Τσιτσιπάς μετά το 2-1 στο πρώτο σετ, ήταν καταιγιστικός και πήρε τη νίκη με 6-1, 6-2, έχοντας 2 άσους και 16 winners, έναντι μόλις 3 winners του αντιπάλου του.

Σε όλο το ματς είχε επίσης 9 αβίαστα λάθη, έναντι 16 του Έβανς, και δεν δέχτηκε ούτε ένα break point, την ώρα που ο ίδιος είχε 4/5!

Πλέον, ο Στέφανος θα παίξει αργότερα απόψε στο μεικτό με συμπαίκτρια τη Μαρία Σάκκαρη.

Στο απλό, είναι πλέον στον γύρο των «16», όπου θα αντιμετωπίσει είτε τον Αργεντινό Μπάεζ, είτε τον Λιβανέζο Χασάν, ενώ, εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, στα προημιτελικά θα πέσει πάνω στον Τζόκοβιτς...