Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Στους «8» με εμφατική νίκη ο Στέφανος Τσιτσιπάς και τώρα... Τζόκοβιτς - iefimerida.gr

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πανηγυρίζει στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 / Φωτογραφία: Eurokinissi

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς υπέταξε στα δύο σετ (7-5, 6-1) τον Αργεντινό Σεμπάστιαν Μπάεζ και προκρίθηκε στους «8» του τένις των Ολυμπιακών Αγώνων 2024.

Εκεί που θα αντιμετωπίσει τον μεγάλο Σέρβο τενίστα Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος επικράτησε επίσης με 2-0 σετ (7-5, 6-3) του Γερμανού Κέπφερ.

Μόνο στο πρώτο σετ συνάντησε αντίσταση ο Τσιτσιπάς απέναντι στον Αργεντινό, στους «16» του απλού Ανδρών στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις του Παρισιού.

Τσιτσιπάς: Για πρώτη φορά στα προημιτελικά Ολυμπιακών Αγώνων

Ο «Στεφ» προκρίθηκε στην οκτάδα της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην καριέρα του και απέχει μία νίκη από το να μπει στη ζώνη των μεταλλίων.

Ο Τσιτσιπάς κατέγραψε 61% περασμένα πρώτα σερβίς κερδίζοντας το 89% των πόντων (32/36) αλλά 26% στο δεύτερο (6/23), εκμεταλλεύτηκε τις 5 από τις 7 ευκαιρίες για break και μέτρησε 11 winners.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Έλληνας τενίστας αντιμετώπισε πρόβλημα με το σερβίς του, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Μπάεζ για break και προβάδισμα με 2-0, για να βγάλει αντίδραση ο Τσιτσιπάς και να ισοφαρίσει σε 2-2.

Με νέο break ο Αργεντινός έκανε το 3-2 κι έφτασε στο 5-3. Ο αντίπαλός του μείωσε σε 5-4, ο Μπάες σέρβιρε για να τελειώσει το πρώτο σετ, αλλά με τρία συνεχή κερδισμένα games το είδε να «πετάει» στον αντίπαλό του.

Με την ψυχολογία να αλλάζει πλευρά ύστερα από αυτή την εξέλιξη, ο Τσιτσιπάς έδωσε... «σόου» στο δεύτερο σετ. Με δύο break και κρατώντας τρεις φορές το σερβίς του προηγήθηκε 5-0, με τον Μπάεζ απλά να μειώνει σε 5-1 πριν ο Έλληνας τελειώσει την πρόκριση στο σερβίς του.

11-2 οι νίκες υπέρ Τζόκοβιτς

Τζόκοβιτς και Τσιτσιπάς έχουν συναντηθεί άλλες 13 φορές και ο Σέρβος μετρά 11 νίκες, 10 από τις οποίες είναι και συνεχόμενες.

Η τελευταία τους αναμέτρηση ήταν πέρυσι στον τελικό του Australian Open, όπου ο Νόλε είχε επικρατήσει στα τρία σετ, αλλά το πιο αξέχαστο ματς τους είχε γίνει πριν από περίπου τρία χρόνια στο Philippe Chatrier. Τότε που μονομάχησαν για τον τίτλο στον τελικό του Roland Garros και ο Στεφ προηγήθηκε με 0-2, όμως ο Τζόκοβιτς γύρισε τον αγώνα και κατέκτησε τον τίτλο.

Ο προημιτελικός θα γίνει αύριο Τετάρτη (1/8) και πιθανότατα θα διεξαχθεί στο ίδιο γήπεδο -το Philippe Chatrier δηλαδή.