Ολυμπιακοί Αγώνες: Όλοι μιμούνται τον Τούρκο σκοπευτή με το χέρι στην τσέπη -Ποιοι αθλητές τον... αντέγραψαν - iefimerida.gr

Τάση παγκοσμίως έγινε ο Τούρκος σκοπευτής Γιουσούφ Ντικέτς
ΝΙΚΟΣ ΜΑΡΟΥΛΙΔΗΣ

Όταν ο Τούρκος Γιουσούφ Ντικέτς κέρδιζε το ασημένιο μετάλλιο στο μεικτό ομαδικό 10 μέτρων αεροβόλου πιστολιού στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024, ίσως να μην φανταζόταν την viral έκταση που θα έπαιρνε η... χαλαρότητά του στη διοργάνωση.

Ο 51χρονος έγινε αντικείμενο συζήτησης παγκοσμίως καθώς επέλεξε να συμμετέχει στους αγώνες χωρίς ειδικό εξοπλισμό, φορώντας μάλιστα μόνο τα γυαλιά οράσεώς του. Την ίδια ώρα το χέρι στην τσέπη τον έκανε παγκόσμιο viral. O ίδιος φαίνεται να το απολαμβάνει μέχρι σήμερα, αφού προ ημερών δεν δίστασε να ανοίξει διαδικτυακή κουβέντα μέχρι και με τον Έλον Μασκ για το εάν τα ρομπότ θα μπορούν να παίρνουν μετάλλια στο μέλλον υιοθετώντας... το δικό του ξεχωριστό στυλ.

Ο Ντικέτς που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο μεικτό ομαδικό, ενώ κατέλαβε την 13η θέση στο ατομικό αγώνισμα, έχει πλέον αγωνιστεί σε πέντε συνεχόμενες Ολυμπιάδες. Ωστόσο το πρώτο του μετάλλιο ήρθε φέτος, στο Παρίσι, και από ό, τι φαίνεται θα μείνει στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων 2024.

«Δεν χρειαζόμουν ειδικό εξοπλισμό», είπε μεταξύ άλλων στα τουρκικά μέσα ενημέρωσης την περασμένη εβδομάδα ο ασημένιος Ολυμπιονίκης από την Τουρκία.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Αθλητές «μιμούνται» τον Τούρκο σκοπευτή

Ένας από τους αθλητές που επέλεξαν να... μιμηθούν τον Γιουσούφ Ντικέτς θέλοντας να δείξουν πόσο χαλαρά κατάφεραν να διακριθούν στους Ολυμπιακούς Αγώνες ήταν ο Άρμαντ Ντουπλάντις ο οποίος κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ. Ο Σουηδός κατά τη διάρκεια του μεγάλου τελικού κατέρριψε το ολυμπιακό και παγκόσμιο ρεκόρ πετώντας πάνω από τα 6.25 μέτρα. Στιγμές αργότερα ο Ντουπλάντις έγινε... Ντικέτς.

Άρμαντ Ντουπλάντις
Ο χρυσός Ολυμπιονίκης στο Παρίσι, Άρμαντ Ντουπλάντις / Φωτογραφία: AP Photos

Την ίδια ώρα, ο Τούρκος σκοπευτής αποτέλεσε έμπνευση και για την Νίνα Κένεντι που εκπροσώπησε την Αυστραλία στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024. Η 27χρονη αθλήτρια «πέταξε» με άλμα 4,90 μέτρα και κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ γυναικών. Και αυτή έδειξε με τον τρόπο που επέλεξε να πανηγυρίσει ότι κέρδισε... χαλαρά.

Και ο δισκοβόλος Ρότζε Στόνα από την Τζαμάικα πανηγύρισε σαν άλλος
Ντικέτς μετά το χρυσό που κατέκτησε στο Παρίσι, πετυχαίνοντας μάλιστα και ολυμπιακό ρεκόρ αφού έριξε τον δίσκο του στα 70 μέτρα ακριβώς!

Ωστόσο, ο συγκεκριμένος πανηγυρισμός που έγινε πλέον τάση έχει επεκταθεί και πέρα από τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Χαρακτηριστικό είναι το παρακάτω καρέ με τον ποδοσφαιριστή της Φενερμπαχτσέ, Ιρφάν Καχβετσί ο οποίος θυμήθηκε τον συμπατριώτη του Γιουσούφ Ντικέτς αμέσως μετά το γκολ που πέτυχε στις 7 Αυγούστου απέναντι στη Λιλ για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.