Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Γαλλία και Ισπανία έκλεισαν ραντεβού στον τελικό του ποδοσφαιρικού τουρνουά - iefimerida.gr

Στον τελικό του ποδοσφαιρικού τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 η Γαλλία
Στον τελικό του ποδοσφαιρικού τουρνουά των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 η Γαλλία / Φωτογραφία AP

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον επιθετικό της Κρίσταλ Πάλας, Ζαν-Φιλίπ Ματετά, η Γαλλία «γύρισε» το σκορ στον δεύτερο ημιτελικό με την Αίγυπτο, επικράτησε με 3-1 στην παράταση (1-1 κανονική διάρκεια) και προκρίθηκε στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά ποδοσφαίρου των Αγώνων του Παρισιού.

Την Παρασκευή (9/8) θα αντιμετωπίσει στο «Παρκ ντε Πρενς» την Ισπανία.

Μετά από ένα στείρο (0-0) πρώτο ημίχρονο, οι «Φαραώ» έδειξαν ικανοί για την απόλυτη έκπληξη, καθώς άνοιξαν το σκορ με τον Μαχμούντ Σαμπέρ στο 62’. Η Γαλλία που έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες, έφερε εντέλει το ματς στα ίσα με τον Ματετά στο 83’ και στην παράταση (99’) πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον ίδιο παίκτη. Την τελική «πινελιά» στη νίκη των «μπλε» έβαλε ο Μικαέλ Ολισέ στο 108’, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Η ηττημένη Αίγυπτος (με τη οποία αγωνίστηκε στην παράταση ο Μπιλάλ Μαζχάρ, που έμεινε πριν από λίγες εβδομάδες ελεύθερος απ' τον Παναθηναϊκό Β') θα «μονομαχήσει» με το Μαρόκο για το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό που θα διεξαχθεί την Πέμπτη (8/8) στη Ναντ.

Στον τελικό η Ισπανία

Στον έτερο ημιτελικό, το Μαρόκο αιφνιδίασε την Ισπανία, βάζοντας της πίσω στο σκορ στο 37 της μεταξύ τους αναμέτρησης, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ραχίμι, όμως η «ρόχα» αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, αρχικά ισοφαρίζοντας με τον Φερμίν Λόπεθ, και στη συνέχεια πανηγυρίζοντας την πολυπόθητη νίκη με γκολ του Σάντσες, στο 85'!

Έτσι, Γαλλία και Ισπανία θα διεκδικήσουν το χρυσό μετάλλιο στον μεγάλο τελικό που θα διεξαχθεί στο «Παρκ ντε Πρενς» την Παρασκευή 9/8 στις 19:00, ενώ Μαρόκο και Αίγυπτος θα κοντραριστούν με φόντο το χάλκινο μετάλλιο, την Πέμπτη στις 18:00.