Ολυμπιακοί Αγώνες 2024-Ποδόσφαιρο: Η Ισπανία νίκησε τους οικοδεσπότες Γάλλους σε έναν απίθανο τελικό (5-3) - iefimerida.gr

Γαλλία-Ισπανία, Ολυμπιακοί Αγώνες 2024
Γαλλία-Ισπανία, Ολυμπιακοί Αγώνες 2024 / Φωτογραφία: AP

Σε ένα συναρπαστικό τελικό που έγινε στο «Παρκ ντε Πρενς», η Ισπανία νίκησε 5-3 στην παράταση τη Γαλλία και πήρε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024.

Ήταν ένα μετάλλιο που αναζητούσε χρόνια η «Λα Ρόχα», συγκεκριμένα 32, αφού το μοναδικό της χρυσό ήταν εκείνο που κατέκτησε το 1992 στους «δικούς της» Αγώνες, στη Βαρκελώνη.

Τότε, διακρίθηκαν παίκτες όπως ο Πεπ Γκουαρντιόλα και ο Λουΐς Ενρίκε. Στο Παρίσι το 2024 έλαμψε το άστρο του Φερμίν Λόπεθ, του 21χρονου επιθετικού της Μπαρτσελόνα που σημείωσε δύο γκολ στον τελικό (18',25'), αλλά και του Άλεξ Μπαένα που πέτυχε το 3-1 με αριστοτεχνικό φάουλ στο 28'.

Τρία γκολ για τους Ισπανούς σε διάστημα 10 λεπτών, όμως οι Γάλλοι του Τιερί Ανρί, που προηγήθηκαν μόλις στο 6' με τον Ένζο Μιγιό, δεν το έβαλαν κάτω. Μείωσαν σε 3-2 με τον Μαγκνές Ακλιούς στο 79' και ισοφάρισαν με πέναλτι του Ματετά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα γκολ που χάρισαν το χρυσό στην Ισπανία σημείωσε ο Σέρχιο Καμέγιο στο 100΄ και στο 120+1΄.

Ο Λόπεθ ολοκλήρωσε το Ολυμπιακό τουρνουά με έξι γκολ, πέντε εκ των οποίων στους νοκ-άουτ αγώνες: 2 στον προημιτελικό, ένα στον ημιτελικό, δύο στον τελικό! Αδιαμφισβήτητος MVP, έστω κι αν δεν ήταν πρώτος σκόρερ, αφού τον προσπέρασε ο Μαροκινός Σουφιάν Ραχίμι με 8 τέρματα.