Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Βελτιωμένη η Εθνική πόλο γυναικών, αλλά… δεύτερη ήττα από την Ισπανία (10-8) - iefimerida.gr

Φάση από το Ελλάδα - Ισπανία στο πόλο γυναικών
Η Ισπανία επικράτησε της Ελλάδας με 10-8 στο δεύτερο παιχνίδι για τη φάση των ομίλων στους Ολυμπιακούς Αγώνες / Φωτογραφία: ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Πολύ καλύτερα στοιχεία εμφάνισε η εθνική πόλο γυναικών στο δεύτερο παιχνίδι της στη φάση των ομίλων των Ολυμπιακών Αγώνων 2024.

Ωστόσο, όπως και με τις ΗΠΑ, έτσι και με την Ισπανία, ηττήθηκε, με σκορ 10-8 και πλέον θα αναζητήσει τουλάχιστον μία νίκη με την Ιταλία ή τη Γαλλία στις επόμενες δύο αγωνιστικές, για να προχωρήσει στα χιαστί των προημιτελικών.

Το συγκρότημα της Αλεξίας Καμμένου μπήκε διαβασμένο και έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα, έχοντας προβάδισμα 2-0 και 4-3, με το ημίχρονο να τελειώνει 5-5. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε μία κακή 3η περίοδο όπου οι Ισπανίδες πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων, το οποίο κράτησαν χάρη στα γκολ της Φόρκα και της Ρουίθ.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-3, 4-2, 1-1

ΙΣΠΑΝΙΑ: Εστερ Ράμος, Πιράλκοβα, Εσπάρ, Ορτίθ 2, Πέρεθ, Μπαριγκά, Ρουίθ 2, Πένα, Φόρκα 4, Κάμους 1, Γκαρσία Γοδόι, Αρόνιες 1, Τέρρε.

ΕΛΛΑΔΑ: Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 2, Μ. Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου, Β. Πλευρίτου 2, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου.