Ολυμπιακοί Αγώνες 2004 -Απολογισμός 5ης ημέρας: Το πρώτο μετάλλιο της Ελλάδας από τον Τσελίδη και 5 προκρίσεις - iefimerida.gr

Ο Θοδωρής Τσελίδης έφερε το χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα
Ο Θοδωρής Τσελίδης έφερε το χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα / Φωτογραφία: Intimenews/ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Σπουδαία ήταν η 5η ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 για τα ελληνικά χρώματα, αφού ήρθε το πρώτο μας μετάλλιο με τον Θοδωρή Τσελίδη στο τζούντο.

Ο πρωταθλητής των -90κ. έχασε μόνο έναν αγώνα από τους πέντε που έδωσε και δίκαια κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία του.

Το πρωί ήταν… ονειρικό για τα ελληνικά κουπιά, αφού στην κωπηλασία είχαμε 3/3 προκρίσεις σε τελικούς (την Παρασκευή), ενώ και ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκλεισε θέση στα προημιτελικά του τένις, όπου θα αντιμετωπίσει τον Τζόκοβιτς!

Στην κολύμβηση, ο Απόστολος Χρήστου εξασφάλισε ένα ακόμη εισιτήριο σε τελικό, αυτή τη φορά στα 200μ. ύπτιο, ενώ είχαμε και το πρώτο πανελλήνιο ρεκόρ, από τη Γεωργία Δαμασιώτη στα 200 μ. πεταλούδας.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Οι εμφανίσεις των Ελλήνων την 5η ημέρα

ΤΖΟΥΝΤΟ

Ο Τσελίδης, πρωταθλητής στο τζούντο, χάρισε το χάλκινο μετάλλιο στην Ελλάδα, κερδίζοντας τον γεωργιανής καταγωγής αλλά αγωνιζόμενο με την Ισπανία Τριστάνι Μοσακλισβίλι. Μόλις στα 3:16, ο Θοδωρής Τσελίδης πήρε waza-ari και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα για το χάλκινο μετάλλιο, πόντος που αποδείχθηκε αρκετός για να τον ανεβάσει στο βάθρο.

Στα -70κ. των γυναικών συμμετείχε επίσης η Ελισάβετ Τελτσίδου, η οποία πήγε με προσδοκίες για μία ανάλογη διάκριση, όμως στη φάση των «16» έπεσε θύμα έκπληξης από τη Βελγίδα Βίλεμς και έμεινε εκτός συνέχειας.

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Τεράστια ημέρα για την ελληνική κωπηλασία, αφού και τα τρία πληρώματά μας προκρίθηκαν στον τελικό.

Η αρχή έγινε με τις Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου, που ύστερα από αγώνα-θρίλερ κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό της δικώπου γυναικών.

Οι Ελληνίδες αθλήτριες αγωνίστηκαν στον πρώτο ημιτελικό και ξεκίνησαν πολύ δυνατά την κούρσα. Ήταν σταθερά στη δεύτερη θέση από την αρχή, πίσω μόνο από το πλήρωμα της Ολλανδίας, ωστόσο μετά το μέσον της διαδρομής (1.000 μ.) φάνηκαν να κουράζονται, με αποτέλεσμα να τις προσπεράσουν οι Ρουμάνες αθλήτριες. Σαν να μην έφτανε αυτό, άρχισαν να τις πλησιάζουν επικίνδυνα οι αθλήτριες από τη Δανία. Ωστόσο, άντεξαν στην πίεση και έτσι πανηγύρισαν τη σπουδαία πρόκριση.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το ελληνικό πλήρωμα τερμάτισε σε χρόνο 7:18.28 και το δανέζικο σε χρόνο 7:19.11, δηλαδή σε χρονική απόσταση κάτω του ενός δευτερολέπτου!

Ο τελικός του αθλήματος διεξάγεται την Παρασκευή 2 Αυγούστου, στις 12:42 μ.μ.

Δεύτερη -χρονικά- πρόκριση στον τελικό αυτή των Αντώνη Παπακωνσταντίνου και Πέτρου Γκαϊδατζή, που ήρθε με άνεση.

Το ελληνικό πλήρωμα ήταν από την αρχή της κούρσας στη δεύτερη θέση, σε πολύ κοντινή απόσταση από τους Ιταλούς. Στη συνέχεια δεν απειλήθηκαν καθόλου να βγουν από την προνομιούχο τριάδα και τελικά προκρίθηκαν ως δεύτεροι στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών, με χρόνο 6:23.36.

Ο τελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή (2/8) στις 13:02.

Τέλος, η Ζωή Φίτσιου και η Δήμητρα Κοντού έδωσαν μια πραγματική μάχη για να προκριθούν στον τελικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών.

Οι Ελληνίδες αθλήτριες μέχρι το μέσον της κούρσας ήταν εκτός προνομιούχου τριάδας, αλλά με μια εκπληκτική αντεπίθεση κατάφεραν να τερματίσουν δεύτερες, με χρόνο 6:57.90, και να πάρουν πανηγυρικά την πρόκρισή τους για τον τελικό.

Ο τελικός του αθλήματος διεξάγεται την Παρασκευή 2 Αυγούστου, στις 13:22.

ΤΕΝΙΣ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι απέναντι στον Σεμπάστιαν Μπάεζ από την Αργεντινή. Βρέθηκε να χάνει 5-3 στο πρώτο σετ, αλλά μετά ήταν καταιγιστικός. Κέρδισε τα 9 από τα επόμενα 10 games και με 7-5, 6-1 πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Οι Απόστολος Χρήστου, Απόστολος Σίσκος είχαν εύκολες προκρίσεις το πρωί στα προκριματικά των 200μ. ύπτιο.

Το βράδυ στον ημιτελικό ο Χρήστου σημείωσε την 4η καλύτερη επίδοση με χρόνο 1.56.33 και πέρασε στον αυριανό τελικό (21:38). Στην ίδια σειρά ο Σίσκος ήταν 7ος και 14ος στο σύνολο με 1.57.77.

Η Γεωργία Δαμασιώτη το πρωί στα προκριματικά των 200 μέτρων πεταλούδας σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ με 2.09.55 και πέρασε στον βραδινό ημιτελικό.

Από εκεί δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη και να προκριθεί στον τελικό, αφού ήταν στο σύνολο 15η με χρόνο 2:10.25.

ΠΟΛΟ

Στο 2ο παιχνίδι της, η Εθνική γυναικών αντιμετώπισε ένα άλλο μεγάλο φαβορί για μετάλλιο, την Ισπανία, και παρά τη βελτιωμένη της εικόνα δεν απέφυγε την ήττα με 10-8.

Επόμενο ματς για την ομάδα της Αλεξίας Καμμένου είναι αυτό με την Ιταλία, την Παρασκευή (16:35).

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Δεν εξελίχθηκαν καθόλου καλά τα πράγματα για τον Βύρωνα Κοκκαλάνη στην κατηγορία IQFOIL. Στις σημερινές 4 ιστιοδρομίες, ο Κοκκαλάνης έσβησε την 7η, στην 8η τερμάτισε 19ος, ακυρώθηκε στην 9η, ενώ στη 10η ήταν 17ος. Ετσι, στη γενική κατάταξη βρίσκεται στην 21η θέση με 125 βαθμούς ποινής, ανάμεσα σε 25 αθλητές.

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Στη φάση των «32» σταμάτησε η πορεία του Παναγιώτη Γκιώνη στο μονό Ανδρών του πινγκ πονγκ. Ο 44χρονος Έλληνας πρωταθλητής, στην έκτη παρουσία του στους Αγώνες, πάλεψε πολύ δυνατά αλλά ηττήθηκε με 4-2 από τον Αμερικανό Κανάκ Τζα.

Τα γκέιμ: 11-5, 11-4, 11-7, 7-11, 8-11, 11-8