Απολογισμός 6ης ημέρας: Δεύτερο μετάλλιο με τον Χρήστου, τελικοί για Ντούσκο, Γκολομέεβ και «3 στα 3» η Εθνική πόλο - iefimerida.gr

O Aπόστολος Χρήστου με το μετάλλιο και την ελληνική σημαία
Ο Απόστολος Χρήστου έφερε για την Ελλάδα το δεύτερο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 / Φωτογραφία: Intimenews, ΜΠΙΡΝΤΑΧΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ονειρική ημέρα για την Ελλάδα ήταν η 6η των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 στο Παρίσι.

Η χώρα μας πανηγύρισε το δεύτερο μετάλλιο, αυτή τη φορά αργυρό, με πρωταγωνιστή τον Απόστολο Χρήστου στα 200 μ. ύπτιο της κολύμβησης.

Νωρίτερα, το πρωί, ο Στέφανος Ντούσκος πανηγύρισε την πρόκριση στον τελικό του σκιφ στην κωπηλασία, ενώ η Εθνική πόλο ανδρών έκανε το «3 στα 3» στη φάση των ομίλων, κερδίζοντας τις ΗΠΑ.

Στον τελικό των 50 μ. ελεύθερο πέρασε και ο Γκολομέεβ στη κολύμβηση, ενώ, αντίθετα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς λύγισε στα προημιτελικά απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Αναλυτικά οι εμφανίσεις των Ελλήνων στην 6η ημέρα

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ο Απόστολος Χρήστου έγραψε ιστορία με το πρώτο μετάλλιο της κολύμβησης μετά το 1896 μέσα σε πισίνα. Στον τελικό των 200 μ. ύπτιο έκανε πανελλήνιο ρεκόρ με 1:54.82 και ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου, πίσω από τον Ούγγρο Κος, για να φέρει στην Ελλάδα το δεύτερο μετάλλιο στο Παρίσι, μετά το χάλκινο του Τσελίδη στο τζούντο.

Στα 50 μ. ελεύθερο ο Κριστιάν Γκολομέεβ πήρε επίσης το εισιτήριο για τον τελικό. Ηταν 4ος στη σειρά του και 7ος στο σύνολο με το 21.62 που σημείωσε, και στις 21:30 την Παρασκευή θα κυνηγήσει την έκπληξη.

Στα 200 μ. μεικτής, ο Οδυσσέας Παπαστάμος το πρωί κατάφερε να εξασφαλίσει θέση στον βραδινό ημιτελικό. Εκεί τερμάτισε 8oς στη σειρά του με 2:01.02 και έμεινε εκτός τελικού.

ΣΤΙΒΟΣ

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη στην τελευταία εμφάνισή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες δεν μπόρεσε να φέρει τη διάκριση. Τερμάτισε 22η με χρόνο 1:31.33, που ήταν η καλύτερή της φετινή επίδοση, σε μία δύσκολη χρονιά, γεμάτη προβλήματα.

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ο Στέφανος Ντούσκος έκανε το «4 στα 4» για τα ελληνικά κουπιά. Τερμάτισε τρίτος στη σειρά του με χρόνο 6.40.78 και το Σάββατο το μεσημέρι θα προσπαθήσει να διεκδικήσει το δεύτερο ολυμπιακό μετάλλιο της καριέρας του.

ΠΟΛΟ

Σε ένα ματς με κόντρα διαιτησία στο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική πόλο ανδρών κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ με τις ΗΠΑ και τελικά να κερδίσει το παιχνίδι με 13-11, για να κάνει το «3 στα 3» στη φάση των ομίλων.

ΤΕΝΙΣ

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς σημείωσε την 11η συνεχόμενη νίκη του επί του Στέφανου Τσιτσιπά. Αυτή τη φορά στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου επικράτησε με 2-0. Πήρε με 6-3 το πρώτο σετ και στο δεύτερο, ενώ έχανε 5-2 και ο Τσιτσιπάς είχε 3 σετ πόιντ για να στείλει το παιχνίδι σε τρίτο σετ, ο Σέρβος έκανε τεράστια ανατροπή και πήρε το σετ στο τάι μπρέικ (7-6) με επί μέρους σκορ 7-3, αφήνοντας εκτός συνέχειας τον Ελληνα τενίστα.