Ο,τι κι αν γίνει, στο τέλος θα κερδίσει. Αυτό είναι το μότο του Ολυμπιακού φέτος και οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν σαν... τρένο και από τη Μάλαγα, όπου κέρδισαν την Ουνικάχα με 82-74 κάνοντας το 6/6 στην Ευρωλίγκα και εξασφάλισαν από τώρα μαθηματικά την πρόκριση στο Top 16.
Παρότι ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με διψήφια διαφορά, για ένα ακόμη παιχνίδι φέτος έκανε την ανατροπή και διατήρησε το αήττητο, εντός και εκτός συνόρων, που μετρά 15 επίσημους αγώνες. Ο Βασίλης Σπανούλης... οργίασε στην τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας τους 12 από τους 21 πόντους του, ευστοχώντας μάλιστα σε τρία διαδοχικά τρίποντα, ενώ είχε ένα ακόμη για το τέλος.
Δεκάλεπτα: 23-20, 46-41, 65-62, 74-82
Ουνικάχα (Πλάθα): Σαμπόνις 4, Βιδάλ, Κάλογουεϊ 10, Σουάρεθ 10, Γκρέιντζερ 6, Βάσκεθ 6, Τούλσον 2, Κουζμίνσκας 8, Ντράγκιτς 6, Χετσχάιμερ 11, Κέινερ-Μέντλεϊ 11.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Λο 3, Ντάνστον 13, Σπανούλης 21, Περπέρογλου 8, Σλούκας 3, Μπέγκιτς, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 4, Κατσίβελης, Λοτζέσκι 22.