Ο σπαραγμός των Κυπρίων για την διέλευση των ξένων και την κυριαρχία αλλά και η λαχτάρα τους για την Ελλάδα αποτυπωνόταν το 1954 στους τοίχους στα χωριά του νησιού.
Ανάμεσά τους και αυτά το μήνυμα: "Θέλομεν την Ελλάδα μας κι ας τρώγομεν πέτρες» στο χωριό Αλωνα, που φωτογράφισε ο Γιώργος Σεφέρης το 1954.
![Τα σπαρακτικά μηνύματα που έγραφαν οι Κύπριοι στους τοίχους των χωριών τους [εικόνα] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/wall_0.jpg?itok=9BlkidLS)
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο