Εντυπωσιακές εκτός έδρας νίκες για Γιουβέντους και Παρί Σεν Ζερμέν [βίντεο] - iefimerida.gr

Εντυπωσιακές εκτός έδρας νίκες για Γιουβέντους και Παρί Σεν Ζερμέν [βίντεο]

Η Γιουβέντους εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League επικρατώντας με 3-0 εκτός έδρας της Σέλτικ, ενώ σαφές προβάδισμα απέκτησε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Βαλένθια (2-1).

Ο Αλεσάντρο Μάτρι μόλις στο τρίτο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού τη Γιουβέντους, με τα γκολ των Κλαούντιο Μαρκίζιο (77') και Μίρκο Βούτσινιτς (83') να διαμορφώνουν το επιβλητικό 0-3 για τους «μπιανκονέρι». Στο Μεστάγια, ο Εζεκιέλ Λαβέτσι άνοιξε το σκορ για την Παρί στο 10', ενώ ο Χαβιέρ Παστόρε έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Παριζιάνους στο 43ο λεπτό. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις του αγώνα με την κοντινή προβολή του Αντίλ Ραμί.