Τερματοφύλακας έδωσε το Κύπελλο στην ομάδα του με γκολ στο 91' [βίντεο] - iefimerida.gr

Τερματοφύλακας έδωσε το Κύπελλο στην ομάδα του με γκολ στο 91' [βίντεο]

Ο τερματοφύλακας της Ντοράντος, Αλφρέντο Φάουστο, έστειλε τον τελικό του Κυπέλλου στο Μεξικό απέναντι στην Κορεκαμίνος στα πέναλτι, ισοφαρίζοντας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Κορεκαμίνος, ομάδα δεύτερης κατηγορίας, βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-1 και είχε «αγκαλιάσει» το τρόπαιο, μια και η Ντοράντος αγωνιζόταν με εννιά παίκτες λόγω αποβολών δύο παικτών της, όμως υπολόγισε χωρίς τον 29χρονο γκολκίπερ. Ο Φάουστο προωθήθηκε σε μία εκτέλεση κόρνερ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του συναδέλφου του με σουτ μέσα από την περιοχή.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου η Ντοράντος επικράτησε με 5-4 και κατέκτησε το Κύπελλο.