«Φωτιές» στο Καρναβάλι της Πρέβεζας αναμένεται να βάλει η βασίλισσα που επέλεξε φέτος το Καρναβαλικό Κομιτάτο.
Οπως ανακοινώθηκε, πρόκειται για την Κουβανή Τζοάννα Τεϊμό, η οποία έχει και ρίζες από τη Βραζιλία.
![Η Τζοάννα Τεϊμό / Φωτογραφία: tomistinenimerosi.gr](/sites/default/files/styles/in_article/public/2019-03/tzoanna-teimo-1_iefimerida.jpg?itok=imvLsUuI)
Η εκρηκτική Τζοάννα θα είναι το κεντρικό πρόσωπο της μεγάλης παρέλασης που θα γίνει το επόμενο Σάββατο, 9 Μαρτίου.
![Η Τζοάννα Τεϊμό / Φωτογραφία: tomistinenimerosi.gr](/sites/default/files/styles/in_article/public/2019-03/tzoanna-tiemo3_iefimerida.jpg?itok=rAIuwh5m)
Σύμφωνα με το Καρναβαλικό Κομιτάτο, η Τζοάννα Τεϊμό είναι καθηγήτρια χορού στη βραζιλιάνικη σάμπα, ενώ έχει, επιπλέον, ειδίκευση στον αφρικανικό χορό, στο σύγχρονο και τζαζ.
![Η Τζοάννα Τεϊμό / Φωτογραφία: tomistinenimerosi.gr](/sites/default/files/styles/in_article/public/2019-03/tzoanna-tiemo-5_iefimerida.jpg?itok=0TL64fVc)
Είναι επαγγελματίας performer και η ίδια δηλώνει ότι έχει παιδεία... βραζιλιάνικη.
![Η Τζοάννα Τεϊμό / Φωτογραφία: tomistinenimerosi.gr](/sites/default/files/styles/in_article/public/2019-03/tzoanna-tiemo-7_iefimerida.jpg?itok=PkqQ4lFF)
![Λατινοαμερικάνα καλλονή η φετινή βασίλισσα στο Καρναβάλι της Πρέβεζας [εικόνες] | iefimerida.gr 4](/sites/default/files/styles/in_article/public/2019-03/tzoanna-tiemo2_iefimerida.jpg?itok=eLjGODww)
Το ξέφρενο καρναβάλι της Πρέβεζας
Οι εκδηλώσεις του Πρεβεζάνικου Καρναβαλιού ξεκινούν από τη γιορτή για τα παιδιά που θα γίνει την προσεχή Κυριακή 3 Μαρτίου, στο χώρο της Λαϊκής Αγοράς.
![Στιγμιότυπο από παλαιότερο καρναβάλι της Πρέβεζας / Φωτογραφία: Facebook](/sites/default/files/styles/in_article/public/2019-03/karnavali-preveza-3_iefimerida.jpg?itok=tWvmdie6)
Την Παρασκευή 8 Μαρτίου ώρα 20.00 στον χώρο μπροστά από το Β΄ Δημοτικό Σχολείο Πρέβεζας θα ξεκινήσει η παρέλαση των Γυναικών της Πρέβεζας οι οποίες συνεχίζουν με επιτυχία μια παράδοση 60 και πλέον ετών.
![Στιγμιότυπο από παλαιότερο καρναβάλι της Πρέβεζας / Φωτογραφία: Facebook](/sites/default/files/styles/in_article/public/2019-03/karnavali_prevezas_iefimerida.jpg?itok=mriGMslh)
Το Σάββατο 9 Μαρτίου την «σκυτάλη» της διασκέδασης παίρνει το «Καρναβαλικό Κομιτάτο» της Πρέβεζας με συμμετοχές εκατοντάδων Καρναβαλιστών από την ευρύτερη περιοχή.
![Στιγμιότυπο από παλαιότερο καρναβάλι της Πρέβεζας / Φωτογραφία: Facebook](/sites/default/files/styles/in_article/public/2019-03/karnavali_prevezas-2_iefimerida.jpg?itok=vl6NdLHW)
Τόπος συνάντησης είναι το παλιό ΚΤΕΛ στην Λεωφόρο Ειρήνης.
Εκεί στις 17.30 θα συγκεντρωθούν τα άρματα, στις 18.00 τα πληρώματα ενώ στις 19.00 θα ξεκινήσει η μεγάλη παρέλαση.