Στην... κατάψυξη ξύπνησε η χώρα το πρωί της Κυριακής, καθώς συνεχίζεται η επέλαση της κακοκαιρίας «Ωκεανίς».
Αρνητικές θερμοκρασίες καταγράφονται σε όλη τη βόρεια και την κεντρική Ελλάδα, ενώ το θερμόμετρο άγγιξε τους -11 βαθμούς Κελσίου. Οι χαμηλότερες θερμοκρασίες, στις 9 το πρωί της Κυριακής, καταγράφηκαν στη Βλάστη Κοζάνης (-10,8), στον Αγιο Παύλο Ημαθίας (-8,8) και στην Κλεισούρα Καστοριάς (-8,7), σύμφωνα με τα στοιχεία από το δίκτυο αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου/meteo.
![«Ωκεανίς»: Τσουχτερό κρύο το πρωί της Κυριακής, έως τους -11 β. το θερμόμετρο -Ριπές ανέμου 124 χλμ./ώρα | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/kairos.10.24.2.1.jpg?itok=1uhEGD4h)
![Οι χαμηλότερες θερμοκρασίες που καταγράφηκαν το πρωί της Κυριακής/ Πηγή: ΕΑΑ/meteo](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/kairos.10.24.2.2.jpg?itok=zroyAGUz)
Το τσουχτερό κρύο γίνεται ακόμη πιο αισθητό εξαιτίας των πολύ θυελλωδών ανέμων. Χαρακτηριστικό είναι πως το πρωί της Κυριακής καταγράφηκε ριπή ανέμου 124 χλμ./ ώρα στην Παξιμάδα Καρύστου, ενώ τα 119 χλμ/ ώρα έφτασε η ταχύτητα του ανέμου στην Πάτρα και τα 11 χλμ./ ώρα στην Πεντέλη.
![Οι μεγαλύτερες ριπές ανέμου που καταγράφηκαν το πρωί της Κυριακής/ Πηγή: ΕΑΑ/ meteo](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/kairos.10.24.2.3.jpg?itok=7fplig1B)
Οι θυελλώδεις άνεμοι έχουν προκαλέσει σοβαρά προβλήματα στις ακτοπλοϊκές συγκοινωνίες, καθώς είναι σε ισχύ το απαγορευτικό απόπλου από πολλά λιμάνια.