Κύπελλο Ισπανίας: Η Τζιρόνα... πέταξε έξω την Ατλέτικο Μαδρίτης - iefimerida.gr

Κύπελλο Ισπανίας: Η Τζιρόνα... πέταξε έξω την Ατλέτικο Μαδρίτης

Φωτογραφία Τwitter

Την πρώτη μεγάλη έκπληξη έκανε η Τζιρόνα, καθώς απέκλεισε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ισπανίας την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς οι δύο ομάδες προσέφεραν γκολ και θέαμα και το τελικό 3-3, με συνδυασμό το 1-1 του πρώτου αγώνα, έστειλε τους φιλοξενούμενους στα προημιτελικά. Οι παίκτες του Σιμεόνε στο 84' πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Γκριζμάν, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντουμπιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Μαδριλένους, καθώς ο Κάλινιτς στο 12' έκανε το 1-0. Η Τζιρόνα απάντησε στο 37' με ωραία προσπάθεια του Φερνάντεθ.

Στο 59' ο Στουάνι έδωσε προβάδισμα στους Καταλανούς, αλλά η Ατλέτικο εφτά λεπτά αργότερα με τον Κορέα έκανε το 2-2. Στο 84' ο Γκριζμάν σημείωσε το γκολ που σε πολλούς έμοιαζε το νικητήριο, αλλά λογάριαζαν χωρίς τον Ντουμπιά, ο οποίος με κοντινή προβολή έκανε το 3-3 και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του. Η Τζιρόνα για πρώτη φορά στην ιστορία της θα αγωνιστεί στα ημιτελικά του Κυπέλλου.