Σε μία συμβολική κίνηση προχώρησαν χιλιάδες φίλοι της Βουλγαρίας που συγκεντρώθηκαν το απόγευμα της Πέμπτης στο εθνικό στάδιο της Σόφιας για να εκφράσουν την συμπαράστασή τους στον Στίλιαν Πετρόφ, ο οποίος πάσχει από οξεία λευχαιμία.
Οι φίλαθλοι μαζεύτηκαν στις 19 Απριλίου, στις 19:00 η ώρα, φορώντας φανέλες με τον αριθμό 19 και για 19 λεπτά ένωσαν τις φωνές τους για τον πρώην αρχηγό της εθνικής ομάδας τους. Ο 32χρονος μέσος φορούσε τόσο στην εθνική Βουλγαρίας, όσο και στην Αστον Βίλα το νούμερο 19. «Υπάρχουν κάποιες δοκιμασίες στη ζωή στις οποίες οφείλεις να φανείς πιο δυνατός από ποτέ και νομίζω πως έχω τη δύναμη και την πίστη να αντεπεξέλθω. Μαζί θα κερδίσουμε και αυτό το παιχνίδι», ήταν το ευχαριστήριο μήνυμα του Πετρόφ, που μεταδόθηκε ηχογραφημένο στο στάδιο, όπου βρίσκονται οι φίλαθλοι.