Football League: Πρώτη ήττα για Απόλλωνα Λάρισας, πρώτος ο Βόλος - iefimerida.gr

Football League: Πρώτη ήττα για Απόλλωνα Λάρισας, πρώτος ο Βόλος

Ηττα για τον Απόλλωνα Λάρισας /Φωτογραφία: Εurokinissi

Το πέρας της 9ης αγωνιστικής της Football League βρίσκει τον Βόλο να οδηγεί την κούρσα και να έχει μάλιστα αυξήσει στους 5 βαθμούς τη διαφορά του από τον δεύτερο, Απόλλωνα Λάρισας.

Και αυτό μετά το διπλό του στην έδρα του Ηροδότου χθες.

Η ομάδα από τη Θεσσαλία, γνώρισε την ήττα στην Καλαμαριά. Ο Απόλλων Πόντου πανηγύρισε την επικράτηση χάρη σε γκολ του Μάικλ Ολαϊτάν στο 24ο λεπτό. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Μαρσέλο Τροΐζι στην τρέχουσα σεζόν για τη δεύτερη κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ισοπαλία δίχως γκολ (0-0) στη Σπάρτη, ανάμεσα στην ομάδα της πόλης και τον Πλατανιά. Πενιχρό το θέαμα, πολλή γκρίνια. Δικαιολογημένα εκ μέρους των γηπεδούχων, καθώς δεν δόθηκε πέναλτι σε χέρι του Πουρζιτίδη στο 7ο λεπτό, ούτε σε ανατροπή εντός περιοχής του Μαντζίρη από τον Σινγκ (δόθηκε φάουλ).

Ο Καραϊσκάκης νίκησε 1-0 στην Άρτα τον Αήττητο, αν και το σκορ δεν "αποτυπώνει" πλήρως την εικόνα του ματς. Στην πραγματικότητα οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμα - το οποίο απέκτησαν με γκολ του Μασούρα στο 18ο λεπτό - αλλά έπεσαν πάνω στον πολύ καλό Κοκκαλά.