Με σύνθημα «ελεύθερη πρόσβαση σε όλους τους χώρους» είναι σε εξέλιξη αυτή την ώρα το παν-αναπηρικό συλλαλητήριο στο άγαλμα του Βενιζέλου, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
Κύριο αίτημα των συγκεντρωμένων είναι η πρόσβαση σε ποιοτικές υπηρεσίες υγείας με αξιοπρέπεια και τη βελτίωση των συνθηκών διαβίωσης τους σε αξιοπρεπείς συνθήκες με ασφάλεια.
Σε δηλώσεις του στο thestival. gr, ο πρόεδρος της Περιφερειακής Ομοσπονδίας ΑμεΑ και πρόεδρος του Πανελλήνιου Συλλόγου Παραπληγικών, παράρτημα Μακεδονίας- Θράκης, Αύγουστιδης Γιώργος τόνισε «Ζητούμε μέτρα στήριξης από την κυβέρνηση και τα υπόλοιπα κόμματα για να μην είμαστε οι αόρατοι ανάπηροι. Ζητούμε ελεύθερη πρόσβαση σε όλους τους χώρους».
![Στο συλλαλητήριο συμμετέχουν άτομα με αναπηρία και οι οικογένειές τους από όλα τα σημεία της χώρας](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/amea_0.jpg?itok=uaDi6dAa)
Αμέσως μετά την ολοκλήρωση των ομιλιών στο παν-αναπηρικό συλλαλητήριο, οι συμμετέχοντες θα πραγματοποιήσουν πορεία προς το υπουργείο Μακεδονίας- Θράκης.
![Στη συνέχεια θα πραγματοποιήσουν πορεία προς το υπουργείο Μακεδονίας- Θράκης](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/amea1_0.jpg?itok=TsSeiayD)
![Το παρών στο συλλαλητήριο δίνει και ο περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας, Απόστολος Τζιτζικώστας](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/pan-5_0.jpg?itok=l25geYC8)