Τη Μεσσηνία επισκέπτεται από χθες ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος με αφορμή τη συμπλήρωση 191 ετών από τη Ναυμαχία του Ναυαρίνου, ύστερα από πρόσκληση του μητροπολίτη Μεσσηνίας Χρυσοστόμου και του δημάρχου Πύλου - Νέστορος, Δημητρίου Καφαντάρη.
Αρχής γενομένης με την τέλεση της Πανηγυρικής Δοξολογίας στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου, όπου χοροστάτησε ο Μακαριώτατος και συμμετείχαν οι μητροπολίτες Μάνης Χρυσόστομος και Μεσσηνίας Χρυσόστομος, ακολούθησαν η τέλεση επιμνημόσυνης δέησης στο μνημείο Τριών Ναυάρχων και κατάθεση στεφάνων, ενώ τον πανηγυρικό της ημέρας εκφώνησε ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου, Πέτρος Τατούλης.
![Στις 19.30, αναμένεται ο Προκαθήμενος της Ελλαδικής Εκκλησίας να παρακολουθήσει την αναπαράσταση της Ναυμαχίας του Ναυαρίνου](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-10/pylos-arxiepiskopos22_iefimerida.jpg?itok=CrVGiFEG)
Εν συνεχεία, ενώπιον των τοπικών αρχών πραγματοποιήθηκε μαθητική και στρατιωτική παρέλαση και, αμέσως μετά, στην Αίθουσα Συνεδριάσεων του Δημοτικού Συμβουλίου Πύλου - Νέστορος, ο δήμαρχος, Δημ. Καφαντάρης, βράβευσε με το Μετάλλιο του Δήμου τη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων για τα 190 έτη από την ίδρυσή της, ενώ ο Δήμος Πύλου - Νέστορος αδελφοποιήθηκε με τον Δήμο Υδραίων.
Στις 19.30, αναμένεται ο Προκαθήμενος της Ελλαδικής Εκκλησίας να παρακολουθήσει την αναπαράσταση της Ναυμαχίας του Ναυαρίνου, στο λιμάνι της Πύλου.