Ο Λιούις Χάμιλτον πρώτευσε στο Grand Prix της Ιαπωνίας που διεξήχθη στη Σουζούκα και ήταν ο 17ος αγώνας της χρονιάς στη Formula 1.
Ο Βρετανός παγκόσμιος πρωταθλητής της Mercedes, ο οποίος έφτασε τις εννέα νίκες φέτος και τις 71 στην καριέρα του, άφησε στην δεύτερη θέση τον «ομόσταυλό» του, Βάλτερι Μπότας, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Μαξ Φερστάπεν με Red Bull.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σεμπάστιαν Φέτελ περιορίστηκε στην έκτη θέση, καθώς η επαφή που είχε με τον Φερστάπεν έπληξε σημαντικά τις ελπίδες του για κάτι καλό στο σημερινό γκραν πρι. Ο Γερμανός ξεκίνησε από την όγδοη θέση, αλλά η πολύ καλή εκκίνησή του τον «ανέβασε» στην τέταρτη, ωστόσο η επαφή που είχε με τη Red Bull του Φερστάπεν, όταν προσπάθησε να τον προσπεράσει στη στροφή "Spoon", τον «έριξε» στην 19η θέση της κατάταξης.
Μετά το αποτέλεσμα αυτό, ο Χάμιλτον αύξησε στους 67 βαθμούς (331 έναντι 264) το προβάδισμά του στην κατάταξη των οδηγών έναντι του Φέτελ, ενώ απομένουν τέσσερα γκραν πρι για το τέλος της σεζόν.
![Formula 1: «Πάρτι» του Χάμιλτον στην Σουζούκα και... αγκαλιά με τον τίτλο [βίντεο] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/43241228_1177950822361898_7122795693789413376_o.jpg?itok=U_oQn3mD)
Another commanding drive, and a giant step towards a fifth drivers' title for @LewisHamilton #JapaneseGP #F1 pic.twitter.com/0i83tu1q8F