Τι έκαναν οι Ελληνες στα πρωταθλήματα του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο - iefimerida.gr

Τι έκαναν οι Ελληνες στα πρωταθλήματα του εξωτερικού το Σαββατοκύριακο

Φωτογραφία: ΑΠΕ

Ο Κώστας Μήτρογλου «βρήκε δίχτυα» για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική, διαμορφώνοντας στο 83ο λεπτό το τελικό 4-0, στον θρίαμβο της Μαρσέιγ επί της Γκινγκάμπ για το Σαμπιονά.

Ο Ελληνας επιθετικός δείχνει «αναγεννημένος», καθώς απελευθερωμένος, πλέον, από τραυματισμούς, δείχνει τις δυνατότητες και αρχίζει να κάνει απόσβεση των χρημάτων που δαπάνησε η διοίκηση για να τον πάρει στην Μασσαλία.

Μάλιστα, ο Μήτρογλου, δικαίωσε με τον τρόπο του, τους Γάλλους φιλάθλους, καθώς σε σχετική δημοσκόπηση του «France Football» την περασμένη Παρασκευή, το 70% των ερωτηθέντων, απάντησε ότι ο Ελληνας διεθνής επιθετικός, θα συνεχίσει τις θετικές εμφανίσεις και την επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα.

Παράλληλα, πολύ καλή εμφάνιση, πραγματοποίησε και ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, που εξελίσσεται στον ηγέτη της άμυνας στην Αρσεναλ, βοηθώντας ουσιαστικά τους «κανονιέρηδες» να φύγουν με νίκη 2-1 από την έδρα της Νιουκάστλ.

Αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων παικτών στα γήπεδα της Ευρώπης, το περασμένο Σαββατοκύριακο, έχει ως εξής:

ΑΓΓΛΙΑ
Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Αρσεναλ): Βασικός (90 λεπτά) με πολύ καλή απόδοση στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Νιουκάστλ.
Κωνσταντίνος Μαυροπάνος (Άρσεναλ): Εκτός αποστολής.
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 84` από τον Μασίνα) στην εντός έδρας ηττα με 2-1 από την Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ. Παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Κιέβο.
Ορέστης Καρνέζης (Νάπολι): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Φιορεντίνα.
Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μίλαν.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Εκτός αποστολής.
Κώστας Σταφυλίδης (Άουγκσμπουργκ): Εκτός αποστολής.
Τάσος Δώνης (Στουτγκάρδη): Αντικατέστησε στο 86ο λεπτό τον Μπεκ, στην εκτός έδρας ισοπαλία 3-3 με την Φράϊμπουργκ.
Στέφανος Καπίνο (Βέρντερ Βρέμης): Εκτός αποστολής.

ΙΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Βιγιαρεάλ.

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Βασικός (90` λεπτά), στην εντός έδρας νίκη με 4-0 επί της Γκινγκάμπ. Στο 83ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, σκοράροντας για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική.

Παναγιώτης Βλαχοδήμος (Νιμ): Εκτός αποστολής.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Παντελής Χατζηδιάκος (Άλκμααρ): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 65` από τον Μαχέρ) στην εντός έδρας ισοπαλία με την Φέγενορντ.
Κωνσταντίνος Λάμπρου (Άγιαξ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί της Γκρόνινγκεν.
Δημήτρης Κολοβός (Βίλεμ): Εκτός αποστολής.

ΒΕΛΓΙΟ
Αλέξανδρος Κατράνης (Μουσκρόν): Εκτός αποστολής.
Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Κορτράικ.
Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Σταντάρ Λιέγης.
Χρήστος Χαρίσης (Κορτράικ): Αντικατέστησε στο 83ο λεπτό τον Ντε Σαρτ στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Μουσκρόν.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Κύπελλο)
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Πέρασε αλλαγή (61΄αντί του Σεμέδο)στον αγώνα Κυπέλλου με την Ρίο Αβε (2-1), ενώ δέχθηκε την κίτρινη κάρτα (79΄)
Οδυσσέας Βλαχοδήμος (Μπενφίκα): Εκτός αποστολής.

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Μίντιλαντ.

ΚΡΟΑΤΙΑ
Χάρης Μαυρίας (Ριέκα): Εκτός αποστολής.

ΑΥΣΤΡΙΑ
Τάσος Αυλωνίτης (Στουρμ Γκρατς): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 61` από τον Λόβριτς) στην εκτός έδρας νίκη με 3-2 επί της Αντμίρα.
Ταξιάρχης Φούντας (Σεντ Πόλτεν): Βασικός ((ο λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Σάλτσμπουργκ.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Εκτός αποστολής.
Μπρούνο Χαλκιαδάκης (Χέρμανσταντ): Αγωνίζεται σήμερα εκτός έδρας με την Βιτορούλ.
Αριστείδης Σοϊλέδης (Μποτοσάνι): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Καλαράσι.

ΣΕΡΒΙΑ
Διαμαντής Χουχούμης (Boϊβοντίνα): Βασικός (αντικαταστάθηκε στο 55` από τον Μίρκοφ) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ραντνίτσκι Νις.