Τα Ελληνικά Ταχυδρομεία τιμούν τη συμπλήρωση των 100 χρόνων λειτουργίας του Μουσείου Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού με την έκδοση και κυκλοφορία αναμνηστικής Σειράς Γραμματοσήμων – Φεγιέ.
Τα φεγιέ, εκδίδονται αποκλειστικά για φιλοτελικούς σκοπούς, αν και μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε γράμματα.
Η Σειρά έχει τίτλο «100 Χρόνια Μουσείο Νεότερου Ελληνικού Πολιτισμού» και αποτελείται από 2 φεγιέ με έργα του ζωγράφου Θεόφιλου Χατζημιχαήλ (1873-1934) από τις συλλογές του Μουσείου.
![Ο Μέγας Αλέξανδρος Αποτοιχισμένη τοιχογραφία τελαρωμένη σε πλαίσιο αλουμινίου (Α.Μ. 3095)](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/image002_10.jpg?itok=KORjw5ks)
![Ο Ερωτόκριτος και η Αρετούσα Ζωγραφικό θέμα από τον ανατολικό τοίχο του δωματίου (Α.Μ. 18695)](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/image001_11.jpg?itok=ky1zfycV)
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο