Την τελευταία του πνοή άφησε ο θρυλικός χορευτής του Γιώργου Ζαμπέτα, Δήμος Αμπατζόγλου.
Το μεγαλύτερο από τα τρία αδέλφια Αμπατζόγλου, που έκαναν γνωστό το συρτάκι σε κάθε γωνιά του πλανήτη, έφυγε από τη ζωή την Κυριακή. Ο Δήμος Αμπατζόγλου είχε καλές σχέσεις με τον Αριστοτέλη Ωνάση, την πριγκίπισσα Σοράγια και είχε μάθει συρτάκι στον Άντονι Κουίν για τις ανάγκες της ταινίας «Ζορμπάς».
![Πέθανε ο χορευτής του Ζαμπέτα που έμαθε συρτάκι τον 'Αντονι Κουίν για τον «Ζορμπά» | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/zabeta2.jpg?itok=WPo5Jr9i)
Σύμφωνα με δημοσίευμα της Espresso, η κηδεία του θα γίνει την Τετάρτη στις 16:00 από το Γ’ Νεκροταφείο.
![Πέθανε ο χορευτής του Ζαμπέτα που έμαθε συρτάκι τον 'Αντονι Κουίν για τον «Ζορμπά» | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/zabeta3.jpg?itok=QI8OnSdb)
Οι θρυλικοί χορευτές του Ζαμπέτα, τα αδέρφια Αμπατζόγλου έγραψαν ιστορία με το συρτάκι τους. Ο Δήμος Αμπατζόγλου, ο μεγάλος αδερφός από τα τρία αδέρφια που έμαθαν να χορεύουν οι άνθρωποι συρτάκι σε κάθε γωνιά του πλανήτη, ήταν η ζωντανή ιστορία για περισσότερο από μισό αιώνα
Ο Δήμος και ο Ιορδάνης έζησαν όλα τα χρόνια στο πατρικό τους στο Αιγάλεω.