Θρήνος για τον Πύρρο Δήμα, καθώς έφυγε από τη ζωή η σύζυγός του, Αναστασία.
Η σύζυγος του προέδρου της ομοσπονδίας άρσης βαρών και ολυμπιονίκη έφυγε από τη ζωή μετά από μάχη που έδινε με τον καρκίνο. Ο Πύρρος Δήμας είχε μιλήσει για τη μάχη που έδινε η σύζυγός του, Αναστασία, με τον καρκίνο, αφού στις 3 Ιανουαρίου του 2016 διαγνώστηκε ο όγκος στο κεφάλι.
Η εκλιπούσα υπήρξε παρουσιάστρια τηλεοπτικών αθλητικών εκπομπών στην κρατική τηλεόραση.
![O Πύρρος Δήμας μαζί με τη σύζυγό του, το 2006](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-06/dimas-sizigos.jpg?itok=5NTbxw8N)
Ο ολυμπιονίκης, που χάρισε τρία χρυσά και ένα αργυρό μετάλλιο στην Ελλάδα, έχει τέσσερα παιδιά.
Αναλυτικά η ανακοίνωση της ομοσπονδίας:
«Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ελληνικής Ομοσπονδίας Άρσης Βαρών και η οικογένεια του αθλήματος των δυνατών εκφράζει τη θλίψη της και τα συλλυπητήρια για την απώλεια της συζύγου του Προέδρου της ΕΟΑΒ Πύρρου Δήμα».
![Σε εμφάνισή τους λίγους μήνες μετά τη δημοσιοποίηση της ασθένειας της Αναστασίας](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-06/dimassizigos.jpg?itok=uSYJYCWX)
Ο γάμος τους
Ο Πύρρος Δήμας είχε παντρευτεί την εκλεκτή της καρδιάς του, Αναστασία Σδούγκου, το 1996 στο Λιτόχωρο της Πιερίας. Ο χρυσός ολυμπιονίκης είχε σαν παράνυμφο την κόρη του Ελένη, ενώ πλήθος κόσμου είχε βρεθεί στην όμορφη πόλη της Πιερίας για να ευχηθεί στο ζευγάρι.
![O Πύρρος Δήμας, η σύζυγός του και τρία από τα τέσσερα παιδιά τους μαζί με τον Αντώνη Ρέμο](/sites/default/files/styles/in_article/public/2018-06/dimas-sizigos-remos.jpg?itok=RKrtljD7)
Μαζί απέκτησαν τέσσερα παιδιά: την Ελένη, που γεννήθηκε τον Ιούνιο του 1995, τον Βίκτωρα, ο οποίος ακολούθησε τον Φεβρουάριο του 1998, τη Μαρία, που γεννήθηκε στις 22/2/2000, και τον Νικόλα, που στις 16/5/2009 ήρθε να συμπληρώσει την ευτυχία της οικογένειας.