Το μπάσκετ με αμαξίδιο πάει παντού προσπερνώντας φυσικά εμπόδια και χρονικούς περιορισμούς.
Αυτό ακριβώς απέδειξαν η Ομοσπονδία Σωματείων Ελλήνων Καλοσφαιριστών με Αμαξίδιο (ΟΣΕΚΑ) και ο Μεγάλος Χορηγός της, ο ΟΠΑΠ, που έκαναν τη νύχτα μέρα, χαρίζοντας ένα μοναδικό μπασκετικό υπερθέαμα σε όσους βρέθηκαν το Σάββατο στο Μοναστηράκι.
![Tο «1st Midnight 3on3 Streetball» από ΟΣΕΚΑ και ΟΠΑΠ στο Μοναστηράκι – Το μπάσκετ με αμαξίδιο πάει παντού [εικόνες & βίντεο] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/photo_4_iefimerida_6.jpg?itok=8TTvO6lK)
Η καρδιά της Αθήνας «χτυπά» στον ρυθμό του μπάσκετ με αμαξίδιο
Η ΟΣΕΚΑ και ο ΟΠΑΠ, ο μεγαλύτερος υποστηρικτής του ελληνικού αθλητισμού, πραγματοποίησαν το Σάββατο 2 Ιουνίου το «1st Midnight 3on3 Streetball», στην πλατεία Μοναστηρακίου.
![Tο «1st Midnight 3on3 Streetball» από ΟΣΕΚΑ και ΟΠΑΠ στο Μοναστηράκι – Το μπάσκετ με αμαξίδιο πάει παντού [εικόνες & βίντεο] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/photo_3_iefimerida_6.jpg?itok=5pdqLFrf)
Το ρολόι έδειχνε μεσάνυχτα όταν τα φώτα άναψαν και η πλατεία μετατράπηκε σε ένα τεράστιο γήπεδο μπάσκετ, υπό το θερμό χειροκρότημα και τις επευφημίες Αθηναίων και τουριστών.
![Tο «1st Midnight 3on3 Streetball» από ΟΣΕΚΑ και ΟΠΑΠ στο Μοναστηράκι – Το μπάσκετ με αμαξίδιο πάει παντού [εικόνες & βίντεο] | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/photo_2_iefimerida_9.jpg?itok=XXk1VUOy)
Δώδεκα καλαθοσφαιριστές με αμαξίδιο χωρισμένοι σε τέσσερις ομάδες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, με στόχο ο κόσμος να γνωρίσει το αγαπημένο τους άθλημα.
![Tο «1st Midnight 3on3 Streetball» από ΟΣΕΚΑ και ΟΠΑΠ στο Μοναστηράκι – Το μπάσκετ με αμαξίδιο πάει παντού [εικόνες & βίντεο] | iefimerida.gr 3](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/photo_1_iefimerida_8.jpg?itok=STK0zALC)
Ρυθμό στον αγώνα έδινε ομάδα τυμπανιστών, ενώ όλη η εκδήλωση πλαισιώθηκε από καλλιτεχνικά δρώμενα και εκπλήξεις που μαγνήτισαν το κοινό.
Δείτε το βίντεο: