Με συγκίνηση αποχαιρέτησε ο πρώην πρωθυπουργός Κώστας Σημίτης τον Αγγελο Δεληβορριά που πέθανε χθες 24 Απριλίου.
«Ο Άγγελος Δεληβορριάς ήταν εμπνευστής και πρωτεργάτης μιας προσπάθειας, ώστε η έρευνα και η παρουσίαση της πολιτιστικής μας ιστορίας να μη δεσμεύεται από παραδοσιακά και συνηθισμένα πρότυπα. Έδωσε νέα πνοή στα Μουσεία της χώρας μας» δήλωσε ο Κώστας Σημίτης. Κατέληξε δε σε πιο προσωπικό τόνο: «Για μένα υπήρξε ένας πολύ αγαπητός και χαρισματικός φίλος. Θα μου μείνει αξέχαστος».
![Ο πρώην πρωθυπουργός και ο Αγγελος Δεληβορριάς σε πρεμιέρα όπερας στο μέγαρο Μουσικής το 2014](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/simitis_deliborrias.jpg?itok=2BsgH8rV)
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο