Στην Αθήνα βρίσκεται για επίσημη επίσκεψη ο Πορτογάλος Πρόεδρος Μαρτσέλο Ρεμπέλο ντε Σόουζα.
Το πρωί κατέθεσε στεφάνι στο Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη και κατόπιν μετέβη στο Προεδρικό Μέγαρο όπου πραγματοποιήθηκε η επίσημη υποδοχή του από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Προκόπη Παυλόπουλο.
![Στο Μουσείο της Ακρόπολης ο Πορτογάλος Πρόεδρος -Μαγεύτηκε από τη θέα [εικόνες] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/4402490_iefimerida.jpg?itok=x3rvhVdN)
Ο Πορτογάλος Πρόεδρος συναντήθηκε στη συνέχεια με τον πρωθυπουργό Αλέξη Τσίπρα, ενώ βάση του προγράμματός του γύρω στις 14:00 έφτασε στο Μουσείο της Ακροπολης για μεσημεριανό γεύμα με τον Προκόπη Παυλόπουλο.
![Στο Μουσείο της Ακρόπολης ο Πορτογάλος Πρόεδρος -Μαγεύτηκε από τη θέα [εικόνες] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/4402488_iefimerida.jpg?itok=uxHCCXOe)
O Προκόπης Παυλόπουλος ξενάγησε τον Πορτογάλο ομόλογό του, δείχνοντας τα αξιοθέατα από τη τζαμαρία του μουσείου.
![Στο Μουσείο της Ακρόπολης ο Πορτογάλος Πρόεδρος -Μαγεύτηκε από τη θέα [εικόνες] | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/4402483_iefimerida.jpg?itok=_-mCubw_)
Στο μενού, μεσογειακές γεύσεις και λευκό κρασί.
![Στο Μουσείο της Ακρόπολης ο Πορτογάλος Πρόεδρος -Μαγεύτηκε από τη θέα [εικόνες] | iefimerida.gr 3](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/4402485_iefimerida.jpg?itok=bTbEjhqQ)
![Στο Μουσείο της Ακρόπολης ο Πορτογάλος Πρόεδρος -Μαγεύτηκε από τη θέα [εικόνες] | iefimerida.gr 4](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/4402494_iefimerida.jpg?itok=6FCPxfld)
![Στο Μουσείο της Ακρόπολης ο Πορτογάλος Πρόεδρος -Μαγεύτηκε από τη θέα [εικόνες] | iefimerida.gr 5](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/4402482_iefimerida.jpg?itok=xYnsy4lT)
![Στο Μουσείο της Ακρόπολης ο Πορτογάλος Πρόεδρος -Μαγεύτηκε από τη θέα [εικόνες] | iefimerida.gr 6](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/4402480_iefimerida.jpg?itok=E3mSIfsj)
Στις 20.30 είναι προγραμματισμένο το επίσημο δείπνο στο Προεδρικό Μέγαρο.
Την Τετάρτη στις 11.15 ο κ ντε Σόουζα θα επισκεφθεί σε κέντρο Φιλοξενίας Προσφύγων Θήβας.