Η Αυστραλία προκρίθηκε στο Μουντιάλ, 3-1 την Ονδούρα [βίντεο] - iefimerida.gr

Η Αυστραλία προκρίθηκε στο Μουντιάλ, 3-1 την Ονδούρα [βίντεο]

Φωτογραφία: FIFA

Η 31η ομάδα του Μουντιάλ της Ρωσίας είναι η Αυστραλία!

Πανηγυρική πρόκριση στην τελική φάση του Μουντιάλ το επόμενο καλοκαίρι, πήρε η Αυστραλία, η οποία επιβλήθηκε 3-1 της Ονδούρας (0-0 το πρώτο ματς), έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάικλ Τζέντινακ που σημείωσε χατ τρικ.

Στο 54' ο Τζέντινακ με απευθείας εκτέλεση φάουλ (με την μπάλα να βρίσκει και στο σώμα του Ένρι Φιγκερόα), άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Στο 72', ο Αυστραλός μέσος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ δεκατρία λεπτά αργότερα και πάλι με πέναλτι διαμόρφωσε το 3-0. Το μόνο που κατάφερε η Ονδούρα ήταν να μειώσει σε 3-1 στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με κοντινή προβολή του Άλμπερτ Έλις.

Πλέον, μένει να φανεί ποια εκ των Περού ή Νεα Ζηλανδία θα συμπληρώσει το παζλ.