Συνοδευόμενος από τη σύζυγό του Inge έσπευσε να ψηφίσει νωρίς το πρωί σε εκλογικό κέντρο στην πόλη Wuerselen ο επικεφαλής του Σοσιαλιστικού Κόμματος (SPD) Μάρτιν Σουλτς.
Ο Σουλτς έφτασε στο εκλογικό τμήμα κρατώντας από το χέρι τη σύζυγό του, η οποία ασχολείται με την αρχιτεκτονική κήπων, ενώ και οι δύο χαμογελούσαν προς τον φακό. Το ζευγάρι είναι μαζί 30 χρόνια και έχει αποκτήσει δύο κόρες.
![Γερμανία: Ο Μάρτιν Σουλτς με τη σύζυγό του στο εκλογικό τμήμα -Εφτασαν χεράκι-χεράκι [εικόνες] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/schulz-syzygos.jpg?itok=Wj_fl_WK)
![Γερμανία: Ο Μάρτιν Σουλτς με τη σύζυγό του στο εκλογικό τμήμα -Εφτασαν χεράκι-χεράκι [εικόνες] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/schulz-syzygos1.jpg?itok=ILBZjBIR)
![Γερμανία: Ο Μάρτιν Σουλτς με τη σύζυγό του στο εκλογικό τμήμα -Εφτασαν χεράκι-χεράκι [εικόνες] | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/schulz-syzygos2.jpg?itok=A32uJr97)
«Εγώ ψήφισα τώρα είναι η σειρά σας για μια πιο δίκαιη και ισχυρή Γερμανία σε μια ειρηνική και αλληλεγγύη Ευρώπη», έγραψε λίγο αργότερα στο Twitter ο Σουλτς.
Ich habe gewählt. Jetzt sind Sie dran. Für ein gerechteres und stärkeres Deutschland in einem friedlichen und solidarischen Europa: 2x SPD. pic.twitter.com/o2npipM1QN
Σήμερα, σχεδόν 61,5 εκατομμύρια ψηφοφόροι, σε 299 εκλογικές περιφέρειες της Γερμανίας, καλούνται έως τις 19.00 (ώρα Ελλάδας) να εκλέξουν τους βουλευτές τους. Μέχρι στιγμής η διαδικασία διεξάγεται χωρίς απρόοπτα.
Φωτογραφίες: ΑΠΕ-ΜΠΕ, EPA