Την τρίτη διαδοχική, έβδομη εφετινή και συνολικά 60η νίκη της καριέρας του στη Φόρμουλα Ένα πανηγύρισε στη Σιγκαπούρη ο Λιούις Χάμιλτον.
Ο οδηγός της Mercedes εκμεταλλεύθηκε την επεισοδιακή εκκίνηση του σημερινού νυχτερινού αγώνα στη Marina Bay, ο οποίος άρχισε υπό βροχή, πήρε την πρωτοπορία και είδε πρώτος την καρό σημαία.
![F1: Ο Χάμιλτον κέρδισε και στη Σιγκαπούρη | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/singapoore-f1a.jpg?itok=50t41psD)
Παράλληλα, ο Βρετανός «πιλότος» αύξησε στους 28 βαθμούς το προβάδισμά του στην κορυφή της κατάταξης των οδηγών έναντι του Σεμπάστιαν Φέτελ, ο οποίος εγκατέλειψε. Δεύτερος τερμάτισε ο Αυστραλός Ντάνιελ Ρικιάρντο με Red Bull, ενώ την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε ο Φινλανδός Βάλτερι Μπότας με τη δεύτερη Mercedes.
![F1: Ο Χάμιλτον κέρδισε και στη Σιγκαπούρη | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/singapoore-f1.jpg?itok=-a_PwRDE)
![F1: Ο Χάμιλτον κέρδισε και στη Σιγκαπούρη | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/hamilton708sing.jpg?itok=FwVvV1eR)
Ο Λιούις Χάμιλτον πήρε καρό σημαία και στη Σιγκαπούρη -Φωτογραφία: AP Photo/Wong Maye-E
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο