Στην οδό Μακρυγιάννη, από τους πλέον τουριστικούς δρόμους της Αθήνας, έστειλε πρωί-πρωί τα φορτηγά του δήμου ο Γιώργος Καμίνης και σήκωσε... όλα τα τραπεζοκαθίσματα που ήταν παράνομα, ή η τοποθέτησή τους από τα καφέ της περιοχής δεν πληρούσε στο ακέραιο τις τυπικές προδιαγραφές της σχετικής αδειοδότησης.
Αποτέλεσμα; Οι χιλιάδες τουρίστες που κατακλύζουν ακόμη την περιοχή αδυνατούν να πιουν έναν καφέ ή κάποιο αναψυκτικό και τα καταστήματα απειλούνται με κλείσιμο.
«Σε μια περίοδο κατά την οποία η παρατεινόμενη αυξημένη φετινή τουριστική κίνηση θα μπορούσε να βοηθήσει τους μικρομεσαίους επιχειρηματίες, ώστε να αντεπεξέλθουν στις υπέρογκες και σε μεγάλο βαθμό παράλογες φορολογικές και ασφαλιστικές υποχρεώσεις στις οποίες τους υποχρεώνει η κυβέρνηση, ο δήμος θα μπορούσε να επιδείξει κάποια ολιγοήμερη, λόγω τουριστικής σεζόν, ανοχή», δηλώνουν οι επιχειρηματίες της περιοχής.
![Εκπληκτοι οι τουρίστες στη Μακρυγιάννη δεν είχαν πού να πιουν καφέ -Ο δήμος σήκωσε όλα τα τραπεζοκαθίσματα | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/dimati1.jpg?itok=LzmUwYgb)
![Εκπληκτοι οι τουρίστες στη Μακρυγιάννη δεν είχαν πού να πιουν καφέ -Ο δήμος σήκωσε όλα τα τραπεζοκαθίσματα | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/dimati2.jpg?itok=MSqSWJve)