Με ισοπαλία ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Παναθηναϊκός στα πλέι-οφ απέναντι στον Πανιώνιο ωστόσο χειρότερη από την απώλεια βαθμών είναι η κατάσταση στο ιατρικό δελτίο.
Ο Μαρίνος Ουζουνίδης θα αναγκαστεί να προετοιμάσει την ομάδα του με πολλά προβλήματα απουσιών.
Ο Κάρλος Ζέκα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και μπορεί να αγωνιστεί στο ματς με τον ΠΑΟΚ για την 2η αγωνιστική στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας. Ο Βιγιαφάνες υπέστη βαρύ διάστρεμμα και θα χάσει όχι μόνο το παιχνίδι που ακολουθεί αλλά και όλο το υπόλοιπο του μίνι πρωταθλήματος.
Ο Κουτρουμπής αποχώρησε από το παιχνίδι με ένα βαθύ σκίσιμο στο πόδι και δεν μπορούσε καν να πατήσει ενώ ο Κουλιμπαλί ταλαιπωρείται από λοίμωξη του αναπνευστικού και δεν θα ακολουθήσει το κανονικό πρόγραμμα των προπονήσεων.
Ο Μέστο υπέστη ελαφρά διάσειση με απώλεια μνήμης και ίσως μείνει εκτός προπονήσεων για μερικές ημέρες ενώ τραυματίας παραμένει και ο Ρόμπιν Λουντ.
Με όλα αυτά τα προβλήματα ο Μαρίνος Ουζουνίδης καλείται να προετοιμάσει την ομάδα του και είναι χαρακτηριστική η ατάκα του μετά το τέλος του αγώνα στη Νέα Σμύρνη πως «Θα διεκδικήσουμε ό,τι μπορούμε με όποιους παίκτες έχουμε».