Basket League: Ο ΠΑΟ έκανε το... 1-0 κόντρα στην ΑΕΚ - iefimerida.gr

Basket League: Ο ΠΑΟ έκανε το... 1-0 κόντρα στην ΑΕΚ

Φωτογραφία: EUROKINISSI

Η ΑΕΚ το... πάλεψε για ένα ημίχρονο, αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός κέρδισε και έκανε το πρώτο βήμα για να βρεθεί και φέτος στους τελικούς της Basket League.

Οι «πράσινοι» κέρδισαν με εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο την Ενωση με και είναι μπροστά με 1-0 για τα ημιτελικά. Η ΑΕΚ είχε αρκετά παράπονα, ειδικά στο πρώτο μέρος, από Πηλοϊδη, Μάνο και Τσώνο για κάποια φάουλ που έστειλαν στις βολές τους παίκτες του «τριφυλλιού».

Πρώτος σκόρερ των «πρασίνων» ήταν ο Νικ Καλάθης με 23 πόντους, ενώ από την Ένωση ξεχώρισε ο Μαυροειδής με 18. Ο επόμενος αγώνας του ζευγαριού θα διεξαχθεί την Κυριακή (14/5, 17:00) στο ΟΑΚΑ με γηπεδούχους τους «κιτρινόμαυρους».

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 35-39, 60-50, 80-70