Δεν ήταν φιλικό προετοιμασίας, ούτε κάποιο αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι πρωταθλήματος. Ήταν ο ημιτελικός του Europa League, όπου ο Άγιαξ αγωνίστηκε για πρώτη φορά μετά το 1996, όταν και είχε φτάσει στον τελικό απέναντι στην Γιουβέντους.
Κι όμως η ομάδα του Πέτερ Μπος έκανε το απίστευτο. Άλλαξε το στάτους του ποδοσφαίρου, αφού αγωνίστηκε με μια 11άδα, της οποίας ο μέσος όρος ηλικίας ήταν 22 ετών και 137 ημερών.
Μια παρέα πιτσιρικάδων, η οποία σκόρπισε τη Λιόν στο τελικό 4-1 και έβαλε πλώρη για τον τελικό της διοργάνωσης.
![Ο Αγιαξ των πιτσιρικάδων - Αγωνίστηκε κόντρα στη Λιόν με μέσο όρο ηλικίας 22 ετών και 137 ημερών | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/ajax.jpg?itok=Y9uiWTd9)
Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο