Στα παλιά μαγαζάκια της δεκαετίας του '50 ως '70 υπήρχαν διάφορες γκραβούρες με μηνύματα χιουμοριστικά όσον αφορά την πολιτική τιμών, αλλά και τα συναλλακτικά ήθη της εποχής.
Ο μπακάλης, για παράδειγμα, φρόντιζε να τοιχοκολλάει πάνω από το ταμείο την αφίσα που έμεινε στην ιστορία: «Ο πωλών τοις μετρητοίς και ο πωλών επί πιστώσει». Ο πρώτος απεικονιζόταν πάντα χαμογελαστός και συνήθως στρουμπουλός, ο άλλος κατσούφης, σκεπτικός και αδύνατος σαν σκελετός.
![Ο Αδωνις εξηγεί την συμφωνία με μια διάσημη αφίσα του '50 [εικόνα] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/2017-04/o_polon_tis_metritois.jpg?itok=vKLog7Kx)
Αυτή την αφίσα θυμήθηκε ο αντιπρόεδρος της ΝΔ Αδωνις Γεωργιάδης για να εξηγήσει την συμφωνία της κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ με τους δανειστές, η οποία θα φέρει σκληρά μέτρα ύψους 3,6 δις για τον ελληνικό λαό. Η κυβέρνηση, ωστόσο, διαφημίζει μόνο τα υποθετικά «αντίμετρα», τα οποία θα ληφθούν στο μέλλον, αν και όταν οι οικονομικοί δείκτες το επιτρέψουν.
![Ο Αδωνις εξηγεί την συμφωνία με μια διάσημη αφίσα του '50 [εικόνα] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/2017-04/adonis1_34.jpg?itok=ytsLaL07)