Μετά την εισήγηση του Άρη για αναβολή του αγώνα με τον Ολυμπιακό, η ΕΠΟ αποφάσισε να μην διεξαχθεί ο αγώνας εξαιτίας των κακών καιρικών συνθηκών.
Ο αγωνιστικός χώρος στο «Κλεάνθης Βικελίδης» είναι καλυμμένος με χιόνι από το βράδυ της Δευτέρας και σε συνδυασμό με τις χαμηλές θερμοκρασίες, τον έχει μετατρέψει σε παγοδρόμιο. Ο Αρης έκανε αίτημα στην ΕΠΟ για αναβολή του ματς, το οποίο έγινε δεκτό από την ποδοσφαιρική ομοσπονδία, η οποία αποφάσισε να μην διεξαχθεί το ματς ενώ θα οριστεί σε νέα ημερομηνία. Η συγκεκριμένη αναμέτρηση είναι η 2η που δεν θα διεξαχθεί έπειτα από απόφαση της ΕΠΟ, η οποία από την Δευτέρα είχε αποφασίσει την αναβολή της αναμέτρησης στη Λιβαδειά ανάμεσα στον Λεβαδειακό και την ΑΕΚ.
Όπως αναμενόταν, η ΕΠΟ ανακοίνωσε την επίσημη αναβολή του Άρης-Ολυμπιακός, ενώ κάτι αντίστοιχο συνέβη και με το Λαμία-Ατρόμητος, που κανονικά θα διεξαγόταν την Πέμπτη (12/1). Η σχετική ανακοίνωση: «Από την Ελληνική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία ανακοινώνεται η αναβολή των αγώνων της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Άρης-Ολυμπιακός, Λαμία-Ατρόμητος, κατόπιν σχετικών έγγραφων αιτημάτων του Άρη, του Ολυμπιακού και της Λαμίας, καθώς επίσης και αντίστοιχης βεβαίωσης των οικείων Ενώσεων Ποδοσφαιρικών Σωματείων ότι δεν είναι δυνατή η διεξαγωγή τους εξαιτίας των συνθηκών που έχουν διαμορφωθεί από ακραία καιρικά φαινόμενα. Η νέα ημερομηνία διεξαγωγής τους θα ανακοινωθεί εντός των προσεχών ημερών».