Πλαισιωμένο από το παράθυρο το αστικό τοπίο φαίνεται σαν πίνακας ζωγραφικής.
Ταυτόχρονα το παράθυρο ορίζει το κάδρο της θέας, όπως ο φακός μιας φωτογραφικής μηχανής κάτι που αποτελεί διπλή αναφορά, στην ζωγραφική και την φωτογραφία.
Τέτοιες φωτογραφίες που απεικονίζουν την Αθήνα μέσα από παράθυρα παρουσιάζονται στο Μουσείο Μπενάκη της Πειραιώς.
Πρόκειται για την έκθεση «ΑΘΗΝΑ ΘΕΑ. Γιάννα Ανδρεάδη» που εγκαινιάζεται στις 7 Δεκεμβρίου.
![Αθηναίοι φωτογραφίζουν τη θέα της πόλης μέσα από το παράθυρο [εικόνες] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-12/thea2-.jpg?itok=JBWUPu1P)
φωτογραφία: lina bebi
Το πρότζεκτ ξεκίνησε τον Ιανουάριο του 2013, μέσω του Facebook, καλώντας τους Αθηναίους να φωτογραφήσουν τη θέα της πόλης μέσα από το παράθυρό τους.
Βασική προϋπόθεση, το παράθυρο ή έστω τμήμα του να πλαισιώνει την εικόνα έτσι ώστε η σχέση εσωτερικού και εξωτερικού χώρου, ιδιωτικού και δημόσιου να είναι πάντα εμφανής. Η λήψη πρέπει να είναι κατά προτίμηση μετωπική, χωρίς προοπτική παραμόρφωση, για να θυμίζει «αρχιτεκτονική» φωτογραφία και να αναδεικνύει την κάθε θέα.
![Αθηναίοι φωτογραφίζουν τη θέα της πόλης μέσα από το παράθυρο [εικόνες] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-12/thea1-.jpg?itok=I-sid-EV)
φωτογραφία: manolis karatarakis
Μέχρι τώρα έχουν σταλεί 10.000 φωτογραφίες 520 συμμετέχοντες, μεταξύ των οποίων και πολλοί εικαστικοί και φωτογράφοι.
To ΑΘΗΝΑ ΘΕΑ καλύπτει όλο το πολεοδομικό συγκρότημα των Αθηνών που περιβάλλεται από το όρος Αιγάλεω, την Πάρνηθα, την Πεντέλη, τον Υμηττό και το Σαρωνικό κόλπο
![Αθηναίοι φωτογραφίζουν τη θέα της πόλης μέσα από το παράθυρο [εικόνες] | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-12/thea2_n.jpg?itok=GNpOjCT8)
φωτογραφίες απο το facebook ΑΘΗΝΑ ΘΕΑ
![Αθηναίοι φωτογραφίζουν τη θέα της πόλης μέσα από το παράθυρο [εικόνες] | iefimerida.gr 3](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-12/thea7652_n.jpg?itok=5knjrR7i)
![Αθηναίοι φωτογραφίζουν τη θέα της πόλης μέσα από το παράθυρο [εικόνες] | iefimerida.gr 4](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-12/thea5_o.jpg?itok=FHcar0Lz)
Η έκθεση θα διαρκέσει έως τις 29 Ιανουαρίου 2017.
![Αθηναίοι φωτογραφίζουν τη θέα της πόλης μέσα από το παράθυρο [εικόνες] | iefimerida.gr 5](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-12/thea9807_o.jpg?itok=IPMgnrgj)
Μουσείο Μπενάκη Πειραιώς, Πειραιώς 138