Αυτή η Ντόρτμουντ είναι πλέον μύθος - Τα ρεκόρ στο 8-4 επί της Λέγκια [βίντεο] - iefimerida.gr

Αυτή η Ντόρτμουντ είναι πλέον μύθος - Τα ρεκόρ στο 8-4 επί της Λέγκια [βίντεο]

Φωτογραφία: AP

Θα περίμενε κανείς πως μετά την ολοκλήρωση της συνεργασίας με τον Γιούργκεν Κλοπ και τον ερχομό του Τόμας Τούχελ, η Ντόρτμουντ δεν θα ήταν η ίδια επιθετική ομάδα. Τελικά μάλλον γίνεται καλύτερη όσο περνά ο καιρός.

Από το βράδυ της Τρίτης, οι κιτρινόμαυροι στο πάρκο του Βεστφάλεν πέρασαν στην ιστορία του Champions League.

Σε ένα ανεπανάληπτο ματς με την Λέγκια, η Ντόρτμουντ επικράτησε 8-4 των Πολωνών, οι οποίοι έκαναν το λάθος να προηγηθούν στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ».

Μέσα σε 31 λεπτά σημειώθηκαν 7 γκολ, με τους θεατές να μην σταματούν να πανηγυρίζουν. Ετσι, καταρρίφθηκε σε σύνολο τερμάτων το ρεκόρ της νίκης της Μονακό το 2003 επί της Ντεπορτίβο Λα Κορούνια με σκορ 8-3.

Παράλληλα η αναμέτρηση πέρασε στην ιστορία αφού για πρώτη φορά σημειώθηκαν 5 γκολ στα πρώτα 25 λεπτά.