Στις επαφές της Τετάρτης ανάμεσα στην κυβέρνηση και την τρόικα έγινε μεγάλο βήμα αναφορικά με τον εξωδικαστικό συμβιβασμό. Θα γίνουν ακόμη 1-2 τεχνικές συζητήσεις και θα τα ξανασυζητήσουν οι δύο πλευρές με τις εκτιμήσεις να αναφέρουν ότι μπορεί να γίνει αυτό και το Σαββατοκύριακο.
Στόχος είναι, όπως αναφέρουν κυβερνητικές πηγές, οι μικρότερες δυνατές επιπτώσεις για το Δημόσιο και η ίση αντιμετώπιση των πιστωτών (άρα οφειλές έναντι τραπεζών, Εφορίας, ασφαλιστικών Ταμείων να «κουρεύονται» αναλόγως). Η ελληνική πλευρά πάντως έχει βάλει την εξαίρεση από το «κούρεμα» κάποιων φόρων (παραμένει η διαφωνία για το αν μπορούν να κουρεύονται ΦΠΑ και ΦΜΥ).
Αύριο δεν θα γίνει καμία συνάντηση σε επίπεδο υπουργών και επικεφαλής των θεσμών.
Πάντως στόχος και κοινός σκοπός παραμένουν οι:
- στήριξη της βιωσιμότητας των επιχειρήσεων
- διασφάλιση μετατροπής των κόκκινων δανείων σε πράσινα
- διασφάλιση του Δημοσίου