Ελεύθερα αφέθηκαν τα έξι άτομα που προσήχθησαν για τη διαμαρτυρία στο αμερικανικό προξενείο στη Θεσσαλονίκη.
Οι προσαχθέντες οδηγήθηκαν στο ΑΤ Λευκού Πύργου, όπου, μετά την εξακρίβωση των στοιχείων ταυτότητας, αποφασίστηκε να αφεθούν ελεύθεροι.
![Ελεύθερα τα έξι μέλη του Ρουβίκωνα -Μετά το ντου στο Αμερικανικό Προξενείο [εικόνες] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/rub-3.jpg?itok=UjjxrjGH)
Η διαμαρτυρία έγινε κατά τις 11.15 το πρωί σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την επικείμενη επίσκεψη του απερχόμενου Αμερικανού προέδρου Μπαράκ Ομπάμα στην Ελλάδα. Οι διαμαρτυρόμενοι αφού ανέβηκαν μεμονωμένα στον 7ο όροφο του κτιρίου επί της οδού Τσιμισκή, όπου στεγάζεται το προξενείο των ΗΠΑ, πέταξαν φέιγ-βολάν στους διαδρόμους και φώναξαν συνθήματα.
![Ελεύθερα τα έξι μέλη του Ρουβίκωνα -Μετά το ντου στο Αμερικανικό Προξενείο [εικόνες] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/rubi-2.jpg?itok=t8FveK7h)
Ως «πρωταγωνιστές» της διαμαρτυρίας φέρονται μέλη της «Αναρχικής Συλλογικότητας Ρουβίκωνα» και της «Ελευθεριακής Πρωτοβουλίας Θεσσαλονίκης», σύμφωνα με σχετικό κείμενο που αναρτήθηκε σε γνωστή ιστοσελίδα του αντιεξουσιαστικού χώρου.
![Ελεύθερα τα έξι μέλη του Ρουβίκωνα -Μετά το ντου στο Αμερικανικό Προξενείο [εικόνες] | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/rubik-5.jpg?itok=PJfzp76Q)