Με την ευκαιρία του εορτασμού της Διεκατονταετηρίδας από την ανακήρυξη της ανεξαρτησίας της Αργεντινής, η εμβληματική φρεγάτα Α.R.A. «Libertad» του Πολεμικού Ναυτικού της χώρας της Λατινικής Αμερικής επισκέπτεται την Ελλάδα.
![Η θρυλική φρεγάτα «Libertad» της Αργεντινής στην Υδρα -Φόρος τιμής σε δυο Ελληνες που έλαβαν μέρος στον αγώνα για την ανεξαρτησία της [εικόνες] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/flickr_-_el_coleccionista_de_instantes_-_fotos_la_fragata_a.r.a._-libertad-_de_la_armada_argentina_en_las_palmas_de_gran_canaria_16.jpg?itok=M9FmD3sU)
Με αυτόν τον τρόπο, η χώρα της Λατινικής Αμερικής θα τιμήσει δύο Έλληνες ναυτικούς με καταγωγή από την Ύδρα, οι οποίοι συμμετείχαν στον αγώνα για την ανεξαρτησία της Αργεντινής.
![Η θρυλική φρεγάτα «Libertad» της Αργεντινής στην Υδρα -Φόρος τιμής σε δυο Ελληνες που έλαβαν μέρος στον αγώνα για την ανεξαρτησία της [εικόνες] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/jorge-kolmaniatis-img_3370.jpg?itok=V-BXBvQB)
Φωτογραφία: Macedon40/wikipedia
Πρόκειται για τον Νικόλαο Κολμανιάτη (Nicolás Jorge) και τον Μιχαήλ Σ. Σπύρου (Miguel Samuel Spiro), τους οποίους η Αργεντινή κατέγραψε με ανεξίτηλα γράμματα στην ιστορία της, ενώ εξέδωσε ειδικά μετάλλια και ανήγειρε μνημείο προς τιμήν τους.
![Η θρυλική φρεγάτα «Libertad» της Αργεντινής στην Υδρα -Φόρος τιμής σε δυο Ελληνες που έλαβαν μέρος στον αγώνα για την ανεξαρτησία της [εικόνες] | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/flickr_-_el_coleccionista_de_instantes_-_fotos_la_fragata_a.r.a._-libertad-_de_la_armada_argentina_en_las_palmas_de_gran_canaria_7.jpg?itok=twDd5nxt)
Η φρεγάτα αναμένεται να καταπλεύσει στον Πειραιά το ερχόμενο Σάββατο, 3 Σεπτεμβρίου, όπου θα παραμείνει έως την Τετάρτη, 7 Σεπτεμβρίου.
![Η θρυλική φρεγάτα «Libertad» της Αργεντινής στην Υδρα -Φόρος τιμής σε δυο Ελληνες που έλαβαν μέρος στον αγώνα για την ανεξαρτησία της [εικόνες] | iefimerida.gr 3](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/flickr_-_el_coleccionista_de_instantes_-_fotos_la_fragata_a.r.a._-libertad-_de_la_armada_argentina_en_las_palmas_de_gran_canaria_11.jpg?itok=QYqXa-5W)
Μετά τον Πειραιά θα επισκεφθεί για λίγες ώρες την Ύδρα, όπου θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις στη μνήμη των δύο Ελλήνων ηρώων του αργεντίνικου απελευθερωτικού αγώνα.
![Η θρυλική φρεγάτα «Libertad» της Αργεντινής στην Υδρα -Φόρος τιμής σε δυο Ελληνες που έλαβαν μέρος στον αγώνα για την ανεξαρτησία της [εικόνες] | iefimerida.gr 4](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/flickr_-_el_coleccionista_de_instantes_-_fotos_la_fragata_a.r.a._-libertad-_de_la_armada_argentina_en_las_palmas_de_gran_canaria.jpg?itok=8fc8oB6J)
Κατά τη διάρκεια της παραμονής της στην Ελλάδα, η φρεγάτα θα είναι ανοικτή για το κοινό.
(φωτογραφίες: Matanya/wikipedia)