Τον Αύγουστο του 2012, διοργανώθηκε για πρώτη φορά στη Ρωμαϊκή Αγορά Θεσσαλονίκης ένα φεστιβάλ, που καλούσε κατοίκους και επισκέπτες της πόλης, να κάνουν πικ-νικ.
Να ακούσουν μουσική και να παρακολουθήσουν κινηματογραφικές προβολές στο εσωτερικό ενός από τους σημαντικότερους αρχαιολογικούς χώρους και έκτοτε έγινε θεσμός.
![Θεσσαλονίκη: Πικ νικ φεστιβάλ στη Ρωμαϊκή Αγορά -Καρό τραπεζομάντηλα, μουσική, ταινίες | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/picnic2_o.jpg?itok=gvqVl4ID)
Καλαθάκια και καρό τραπεζομάντιλα, μπάσα και κοντραμπάσα, τρομπέτες και τρομπόνια και πολύχρωμους ανεμιστήρες γεμίζει από 1 έως 4 Σεπτεμβρίου η Ρωμαϊκή Αγορά της Θεσσαλονίκης.
Αφορμή το πέμπτο Πικ-Νικ Urban Festival.
![Θεσσαλονίκη: Πικ νικ φεστιβάλ στη Ρωμαϊκή Αγορά -Καρό τραπεζομάντηλα, μουσική, ταινίες | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/picnis18_n.jpg?itok=zZsIL-pM)
Αυλαία την Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου όπου η Φιλαρμονική του Δήμου Θεσσαλονίκης θα υποδεχτεί τους πρώτους επισκέπτες, ερμηνεύοντας ποπ, ροκ και κινηματογραφικά κομμάτια, πειραγμένα.
Στη συνέχεια, ανεβαίνουν στη σκηνή οι Super Stereo και η πρώτη ημέρα ολοκληρώνεται με την προβολή της ταινίας των αδελφών Κοέν «O Brother Where Art Thou».
Η δεύτερη ημέρα του ΠΙΚ-ΝΙΚ Urban Festival (2/9) ξεκινάει με τις πειραγμένες ροκ μουσικές των Penguins from Far West και συνεχίζεται με τους Rundays, ενώ το πρόγραμμα κλείνει με την ταινία «Goodbye Lenin».
Το Σάββατο, 3 Σεπτεμβρίου, ξεκινά με τους indie-pop, minimal ήχους των Inner Sail και των BrightSide και ολοκληρώνεται με την προβολή της ταινίας «Medianeras» (Μεσοτοιχίες).
Η αυλαία πέφτει την Κυριακή 4/9, όπου και θα παίξουν στη Ρωμαϊκή Αγορά οι Elevation Trio και οι Balloon Over Glasgow και θα προβληθεί η ταινία «Etz Limon».
![Θεσσαλονίκη: Πικ νικ φεστιβάλ στη Ρωμαϊκή Αγορά -Καρό τραπεζομάντηλα, μουσική, ταινίες | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/picnic6_o.jpg?itok=9wdwXYO9)
Παράλληλα, κάθε μέρα, σε συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Νάουσας, θα προβάλλονται μερικές από τις ταινίες μικρού μήκους που διακρίθηκαν στη τελευταία διοργάνωση.
![Θεσσαλονίκη: Πικ νικ φεστιβάλ στη Ρωμαϊκή Αγορά -Καρό τραπεζομάντηλα, μουσική, ταινίες | iefimerida.gr 3](/sites/default/files/styles/in_article/public/archive-files/pic1_o.jpg?itok=fSax0HeZ)
Το εισιτήριο για κάθε ημέρα του φεστιβάλ κοστίζει 3 ευρώ.
Διοργανώνει η Parenthesis υπό την αιγίδα του Δήμου Θεσσαλονίκης.
Φωτογραφίες: facebook @PicNicUrbanFestival