Το τετρακάταρτο ιστιοφόρο κρουαζιερόπλοιο Wind Star «έπιασε» στο λιμάνι της πόλης του Ναυπλίου την Παρασκευή 8 Ιουλίου, εντυπωσιάζοντας κατοίκους και τουρίστες με το μέγεθος και την επιβλητικότητα του.
![Το εντυπωσιακό ιστιοφόρο «Αστέρι του Ανέμου» στο λιμάνι του Ναυπλίου [εικόνες] | iefimerida.gr 0](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-07/2557996.jpg?itok=LtuSjcDX)
Το πολυτελές ιστιοφόρο που πραγματοποιούσε επταήμερες κρουαζιέρες από τον Πειραιά προς την Κωνσταντινούπολη κι αντίστροφα, ακύρωσε όλες τις φετινές προγραμματισμένες εξορμήσεις του, μετά τις βομβιστικές επιθέσεις στην Τουρκία.
![Το εντυπωσιακό ιστιοφόρο «Αστέρι του Ανέμου» στο λιμάνι του Ναυπλίου [εικόνες] | iefimerida.gr 1](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-07/2557993.jpg?itok=2dXCVugC)
Το πλοιο που ναυπηγήθηκε το 1986 διαθετει 4 καταστρώματα με συνολικό εμβαδό εξωτερικών χώρων που αγγίζει τα 1000 τετραγωνικά μέτρα, ενώ μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι και 148 επιβάτες.
![Το εντυπωσιακό ιστιοφόρο «Αστέρι του Ανέμου» στο λιμάνι του Ναυπλίου [εικόνες] | iefimerida.gr 2](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-07/2557983.jpg?itok=2VR5tHUq)
Έχοντας πλέον ως μόνο « home port» του πλοίου τον Πειραιάς, οι σχεδιαζόμενες αφίξεις του στο Μπόντρουμ και στο Κουσάντασι αντικαταστάθηκαν από την Κάλυμνο και το Ναύπλιο αντίστοιχα.
![Το εντυπωσιακό ιστιοφόρο «Αστέρι του Ανέμου» στο λιμάνι του Ναυπλίου [εικόνες] | iefimerida.gr 3](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-07/2558002.jpg?itok=5Hd-LUQ0)
Έτσι, το πρόγραμμα του πλοίου πλέον διαμορφώνεται ως εξής: Πειραιάς -Μύκονος -Σαντορίνη- Ρόδος - Κάλυμνος - Ναύπλιο -Πειραιάς, δίνοντας έτσι πια τη δυνατότητα και σε εμάς να το απολαύσουμε σε κάποιο από τα λιμάνια της χώρας.
![Το εντυπωσιακό ιστιοφόρο «Αστέρι του Ανέμου» στο λιμάνι του Ναυπλίου [εικόνες] | iefimerida.gr 4](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-07/2558006.jpg?itok=QZkFBGAL)
![Το εντυπωσιακό ιστιοφόρο «Αστέρι του Ανέμου» στο λιμάνι του Ναυπλίου [εικόνες] | iefimerida.gr 5](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-07/16829379.jpg?itok=tt8nSGkD)
![Το εντυπωσιακό ιστιοφόρο «Αστέρι του Ανέμου» στο λιμάνι του Ναυπλίου [εικόνες] | iefimerida.gr 6](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-07/16829382.jpg?itok=Jj548xWm)
![Το εντυπωσιακό ιστιοφόρο «Αστέρι του Ανέμου» στο λιμάνι του Ναυπλίου [εικόνες] | iefimerida.gr 7](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-07/16829387.jpg?itok=0ZzZrR0a)
![Το εντυπωσιακό ιστιοφόρο «Αστέρι του Ανέμου» στο λιμάνι του Ναυπλίου [εικόνες] | iefimerida.gr 8](/sites/default/files/styles/in_article/public/2016-07/16829388.jpg?itok=P52WOG-G)
Φωτογραφίες: Ευάγγελος Μπουγιώτης/ΑΠΕ