Ανετη νίκη του ΠΑΟ στο ντεμπούτο των νέων - iefimerida.gr

Ανετη νίκη του ΠΑΟ στο ντεμπούτο των νέων

H ερασιτεχνική αντίπαλος δεν μπορούσε να αποτελέσε μεγάλο εμπόδιο για τον Παναθηναϊκό.

Με νίκη συνέχισε τη σειρά φιλικών στην Ολλανδία ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε πολύ άνετα της ερασιτεχνικής, Σιλφόλντε, 2-0, σκοράροντας από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, με τους Βιγιαφάνιες και Λέτο (από το σημείο του πέναλτι).

Ολα τα βλέμματα ήταν στραμμένα στην πρώτη εμφάνιση των νέων αποκτημάτων, Χουλτ και Ιμπάρμπο, που όπως δήλωσε και ο Αντρέα Στραματσόνι, ήθελε να τους εντάξει στο ρυθμό της ομάδας. Ο Κολομβιανός άσος έδειξε αρκετά δραστήριος αγωνιζόμενος στη δεξιά πτέρυγα, ενώ ο Σουηδός μπακ, που αγωνίστηκε στην αριστερή πτέρυγα, είχε ανεξάντλητες δυνάμεις.

Θετικό για τον Παναθηναϊκό, αποτελεί και το γεγονός ότι ο Ιβανόφ έπαιξε δεύτερο συνεχόμενο 90λεπτο (σήμερα αντικαταστάθηκε στο 87'), χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα.