Βέλγιο... τριών αστέρων - Εύκολο 3-0 επί της Ιρλανδίας [βίντεο] - iefimerida.gr

Βέλγιο... τριών αστέρων - Εύκολο 3-0 επί της Ιρλανδίας [βίντεο]

Η Ιρλανδία άντεξε για ένα ημίχρονο, αλλά μετά το Βέλγιο την... διέλυσε με 3-0 και πήρε την πρώτη νίκη της στο EURO 2016.

Ο Λουκάκου με δύο γκολ... καθάρισε για το Βέλγιο μιας και με την έναρξη του β' ημιχρόνου έκανε το 1-0 στο 48'. Στο 61' ο Βίτσελ διπλασίασε τα τέρματα και στο 70' ο Λουκάκου έκανε το τελικό 3-0 για το Βέλγιο που έπαιξε για πρώτη φορά ποδόσφαιρο υψηλού επιπέδου.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας. Επί 45 λεπτά, οι Βέλγοι είχαν την κατοχή της μπάλας, ήταν σαφώς καλύτεροι από το ματς με την Ιταλία και έλεγχαν τον αγώνα αλλά κατάφεραν μόλις δύο φορές να απειλήσουν την καλοστημένη άμυνα των Ιρλανδών. Στο β' 45λεπτο όμως όλα... άλλαξαν και μπήκαν 3 γκολ μέσα σε 25 λεπτά.